Konut Kredisi

Ev – Konut Alımlarında Karşılaşılacak Masraflar

Ev alırken alım parası haricinde bir çok masrafla karşılaşırız. Bu masrafların çoğunu hesaplayamadığımız için çoğu zaman zordurumda kalırız. Peki ev almaya karar verdiniz sizin karşınıza ne tür masraflar çıkıcak inceleyelim. […]

Ev alırken alım parası haricinde bir çok masrafla karşılaşırız. Bu masrafların çoğunu hesaplayamadığımız için çoğu zaman zordurumda kalırız. Peki ev almaya karar verdiniz sizin karşınıza ne tür masraflar çıkıcak inceleyelim.

Alacağınız Ev-Konut Ücreti

Öncelikle evinizin değeri en büyük masraf kalemidir. Evinizi alırken ev sahibi (satıcı) ile anlaşmanız neticesinde alacağınız evin karşılığında ödeyeceğiniz paradır. İsterseniz bu paranın %75’ine kadar Mortgage, Konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut Kredisi ile ilgili Mortgage / Konut Kredisinde Alınan Masraflar makalemizden kredi alırken ödemeniz  gereken masraflarını öğrenebilirsiniz.

Tadilat Masrafları

Ev alırken masraflar konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise alacağınız eve yapacağınız masrafları tespit etmenizdir. En sık yapılan hatalar ise ilerde yaparız diyerek almış olduğunuz tadilat problemli evinize taşınıp oturmaya başladığında eksik olan kısımları sizin hayatınızı ve yaşam kalitenizi engelleyerek üzerinizde mutsuzluk oluşturmasıdır. Ev almadan önce en çok bu konuya dikkat ederseniz eviniz istediğiniz gibi olacaktır.

Emlakçı Komisyonu

Ev alırken mal sahibinden ev bulamaya bilirsiniz. Çoğu mal sahibi çok eve bakan olduğu için ve kendisi vakit ayıramadığı için evini emlakçılarla anlaşmaktadır. Emlakçı ile anlaşan mal sahibi ve alıcı alım satım karşılığında yasal olarak hem alıcıdan hem satıcıdan satılan Ev / Konut değerinin %3’ünü komisyon bedeli olarak alır. Emlakçı Komisyon ücreti çoğu zaman iki taraf içinde pazarlığa tabidir.

Emlak Alım Satım Harç Ücreti

Ülkemizde Emlak alım ve satımlarının üzerinden devletimiz rayiç bedel üzerinden %4 harç + 162 TL döner sermaye ücreti almaktadır. Bu ücretin yasal olarak %2’si alıcı %2’si satıcı tarafından ödenmektedir. Alım satım yapmadan önce Tapu dairesinden almış olduğunuz satış numarası ile Ziraat Bankasına harç bedelini yatırıp harç makbuz ile tapuya gidilmektedir.

Emlak Vergileri

Evinizi aldınız tüm masrafları ödediniz artık başka masraf yok diye düşünürken her Konut bulunduğu olduğu konum ve büyüklük özelliğine göre bağlı olduğu belediyeye çevre temizlik ve çöp vergisi adı altında vergi ödemekle yükümlüdür. Emlak verginiz evinizi aldıktan bir sonraki yıl dönümünde tahakkuk eder. Her sene tahakkuk eden emlak verginizi bağlı bulunduğunuz belediyeden öğrenebilir veya ödeyebilirsiniz.

Ev alımlarıyla ilgili harici olarak çok fazla masraf vardır. Ev almaya karar verdiğinizde bu masrafların hepsini hesaplamanızı öneririz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.