Konut Kredisi, Kredi

Konut Kredisi, Mortgage Türleri Nelerdir?

Konut kredisi kullanırken her bankanın farklı ürün ve kampanya kapsamında bir çok konut kredisi Mortgage sunmaktadır. Bunlar aslında ödeme tipleridir. Aslinda Konut kredisi kullanırken ilk şeçmeniz gereken Mortgage / Konut […]

Konut kredisi kullanırken her bankanın farklı ürün ve kampanya kapsamında bir çok konut kredisi Mortgage sunmaktadır. Bunlar aslında ödeme tipleridir. Aslinda Konut kredisi kullanırken ilk şeçmeniz gereken Mortgage / Konut kredisinin türüdür. Mortgage’ın yani Konut kredisinin üç çeşidi vardır. Bunlar Sabit faizli Mortgage, Değişken faizli Mortgage ve Karma Mortgage’dır. Mortgage, Konut kredinizi kullanırken hangi türde kullanacağınıza siz karar verirsiniz. O zaman Mortgage türlerini inceleyelim.

Sabit Faizli Mortgage / Sabit Faizli Konut Kredisi

Sabit faizli Mortgage ülkemizde devamlı faiz oranlarının değişmesi ile en çok kullanılan konut kredisi türüdür. Konut alımında bankanın uygulamış olduğu faiz oranı alacağınız vadede sabit’dir. Yani 120 ay vadeli kredi aldınız, 120 ayda hep aynı faiz oranı geçerlidir. Konut kredisi aylık taksitleriniz sabit olur. Buna göre harcamalarınızı ayarlamanız daha rahattır. Konut kredisi kullanan kişiler genelde bu yöntemi seçmektedir. Peki, %1.20 faiz oranı ile konut kredisi kullandım.  Ve bir sene sonra faizler düştü diyorsanız, Yeniden yapılandırma, Refinans yapabilirsiniz. Bunun için,  Refinansman Yeniden Yapılandırma nedir? Ne zaman yapılır? makalemizi incelemenizi öneririz.

Değişken Faizli Mortgage / Değişken Faizli Konut Kredisi

Değişken faizli konut kredisi, bankanın belirlemiş olduğu zaman aralıklarında ülkede yaşanan enflasyon ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda faiz oranları artabilir veya düşebilir. Bu durum sizin konut kredinize de yansıyarak ödediğiniz aylık tutar değişiklik gösterir. Malum ülkemizde ekonomi dalgalı olduğu için Değişken Faizli Mortgage fazla talep görmemektedir.

Düşen-Artan Faizli Mortgage /  Düşen-Artan Faizli Konut Kredisi

Düşen veya Artan faizli konut kredilerinde belirli zaman aralıklarında faiz oranlarının artamasına veya düşmesi ile ev sahibi olabilirsiniz. Mesela daha çok gençsiniz ve gelecekte terfi alacak ve geliriniz artacağınızı düşünüyorsanız bu seçenek sizin gibilere uygun gelecektir. Belirlenilen tarih aralıklarına göre faiz arttığı için sizde taksitlerinizi hayatınızdan ödün vermeden ev sahibi olabilirsiniz. Veya emekli olmadan önce ev sahibi olmak istiyorsunuz ilk başta yüksek faizli ödeyerek ve daha sonra düşük faizli konut kredisi ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz.

Mortgage 5 yıl ile 30 yıl arasında vadeli olarak değişmektedir. Ülkemizin ekonomik durumuna görede faiz oranları her 3 ay , 6ay veya 1 sene zarfında güncellenmektedir. Güncel Faiz oranları için tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.