Konut Kredisi

Mortgage / Konut Kredisinde Alınan Masraflar

Ev alırken tüketicilerin en çok karşılaştığı sorunların başında konut kredisi masrafları yeralmaktadır.  İhtiyaç Kredisi , Taşıt Kredisine oranla konut kredisinin daha fazla masraf kalemi bulunmaktadır.  Konut kredisinde alınan masrafları Üç […]

Ev alırken tüketicilerin en çok karşılaştığı sorunların başında konut kredisi masrafları yeralmaktadır.  İhtiyaç Kredisi , Taşıt Kredisine oranla konut kredisinin daha fazla masraf kalemi bulunmaktadır.  Konut kredisinde alınan masrafları Üç ana başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar banka tarafından istenilen Faiz, Kredi Alım Masrafları ve Sigorta masraflarıdır. Diğer masraflar ile Ev – Konut Alımlarında Karşılaşılacak Masraflar ilgili makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Mortgage, Konut Kredisi Faizi

Konut kredisi kullanırken en büyük masraf olarak nitelendirebileceğimiz gider kalemlerinin başında faiz gelmektedir. Her bankanın faiz oranı değişeceği gibi indirimli mortgage kredisi gibi ürünlerden faiz oranını düşürerek komisyon alınmaktadır.

Mortgage – Konut kredisi alırken alacağınız kredi tutarına oranla 0.1 faiz puanı size ciddi kar veya zarar sağlayabilir. Tabiki bu durumda diğer masraflarıda göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Mortgage, Konut Kredisi Faiz Oranları sayfamızdan tüm bankaların konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Mortgage, Konut Kredisi Alım Masrafları

Tüm bankalardan kredi kullanırken belirli masraf kalemleri yer almaktadır. Bu masrafları iki başlıkda da incelersek, Bunlar, Dosya Masrafı (İstihbarat ücreti, işlem ücreti, Avukat Masrafı v.b. ) ve Expertiz Ücreti’dir.

Dosya Masrafları ( İstihbarat ücreti, İşlem Ücreti, Avukat Masrafı v.b. )

Bankalar Konut kredisi dosya masrafı aldı altında sizden ciddi ücretler istemektedirler. Bu istedikleri ücretler pazarlığa tabidir ve çoğu banka indirim uygulamakta veya başka bir ürününü alırsanız veya kullanırsanız size avantaj sağlamaktadırlar.

Expertiz Ücreti

Konut kredisi kullanarak aldığınızda banka kredi verdiği eve expertiz gönderir. Expertiz ücretini kredi çıkmadan önce banka sizden alır ve experin vereceği değerler doğrultusunda size kredi seçeneği sunacaktır. Expertiz ücretindede bankalarla pazarlık yapılabilir.

Mortgage, Konut Kredisi Sigorta Masrafları

Konut kredisi kullanırken bir diğer masraf ve aldığınız vade ve yaşınıza oranla değişen sigorta masrafıdır. Bankalar konut kredisi kullanımında sizden üç tane sigorta yaptırmanızı isterler Bunlar, Kredi Hayat Sigortası, Konut Sigortası, Dask Sigortası‘dır.

Kredi Hayat Sigortası

Öncelerde konut kredisi kullanan kişiler Kredi hayat sigortası yapmakla zorunlu tuturlurken günümüzde kredi hayat sigortası yaptırmak zorunlu değil. Fakat tüm bankalar yaptırılması konusunda ısrar etmektedirler. Zira oluşacak herhangi sağlığınızla bir problemde ödeyemediğiniz kredi tutarını sigortadan tahsil edebilmek adına iki tarafada avantaj sağlamaktadır. Kredi Hayat sigortası kullandığınız kredi, sağlık durumunuz ve  yaşınıza oranla hesaplanmaktadır.

Konut Sigortası

Mortgage-Konut Kredisi kullanarak alınan evlerin sigortalanması zorunludur. Konut sigortası genelde yangın sigortası olarak geçmektedir. Ve konutunuzun büyüklüğüne göre değişmektedir. Konut Kredisi süresi boyunca her sene yenilenir. Ve konutunuzda oluşacak her hangi bir yangın gibi hasarda masrafı sigorta karşılayacaktır.

Dask Sigortası

Dask deprem ve doğal afet sigortası olarak geçmekle beraber tüm konutların yaptırmaları zorunlu bir sigortadır. Dask Sigortası her sene yenilenir. Deprem sigortası olarakda bilinen DASK sigortası ücreti evinizin metrekaresi ve konumuna göre belirlenir.

 Yukarıda incelemiş olduğumuz Konut Kredisi Masraflarının bütün kalemleri bankalarda değişiklik göstermektedir. 


Bağlantı Bildirimleri / Ping

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.