Konut Kredisi, Kredi

Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı

İstanbul’un Anadolu yakasına Kadıköy-Kartal metrosundan sonra ikinci metro geliyor. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe halkı yapılacak raylı sistem ile ulaşımda ciddi hız kazanmış olacak. Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin, ihalesini kazandığı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu İnşaat […]

İstanbul’un Anadolu yakasına Kadıköy-Kartal metrosundan sonra ikinci metro geliyor. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe halkı yapılacak raylı sistem ile ulaşımda ciddi hız kazanmış olacak.

Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.’nin, ihalesini kazandığı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşleri’nin Temel Atma Töreni, 6 Haziran 2012 Çarşamba günü saat 14:00’te, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve Doğuş Grubu üst yönetiminin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Şu anda 82 kilometrelik raylı sistemi 1 milyon 372 bin insan kullanmakta. İnşallah 2014’e vardığımızda 5 milyon yolcu raylı sistemleri kullanacak” dedi. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun 16 istasyonlu ve 20 kilometre uzunluğunda olacağını belirten Kadir Topbaş, metro hattının hizmete girmesiyle bölgenin trafik sorunun ciddi anlamda rahatlayacağını dile getirdi. Topbaş, 20 kilometrelik metro hattının 38 aylık gibi rekor bir sürede tamamlanacağını iletti.

Üsküdar-Sancaktepe metro hattının, Kartal metrosunda olduğu gibi dünyanın en ileri teknolojilerinden biri olan sistemin makinistsiz de çalışabileceğini, gerektiğinde kendi başına yolcusunu alarak istasyonlara uğrayacağını, oradan da depolama alanına gideceğini ifade etti. 564 milyon euroya mal olacak Anadolu yakasının ikinci metro hattı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun raylı sistem hattının tamamı yer altı tüneli şeklinde yapılacak.

Sancaktepe – Üsküdar arası ulaşım 24 dakikaya inecek

Üsküdar-Sancaktepe hattı, 20 kilometre uzunluğunda olacak ve 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2.750 metre bağlantı tünellerinden oluşacak. Ayrıca 126 vagon ile hizmet verecek. Metro hattı 38 ay gibi rekor bir sürede tamamlanacak. Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arası ulaşım 24 dakikaya inecek. Hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olarak başlayacak ve Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son bulacak.

Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı Durakları

Metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonları yer alacak.
Sancaktepe-Çekmeköy’den Üsküdar’a 24 dk, Kartal’a 59 dk, Yenikapı’ya 36 dk, Taksim’e 44 dk, Hacıosman’a 68 dk, havalimanına 68 dk, Olimpiyat Stadı’na 78 dakikada ulaşım sağlanabilecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.