Kredi, Kredi Bülteni

Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi kartınızla keyifle ve bir heves ile yapmış olduğunuz ya da ihtiyaçlarınızı gidermek istediğiniz harcamalarınız için her ay ekstre borcu gelir ve bu ekstre borcunuz için de minimum (asgari) ödeme […]
En Uygun Kredi Seçenekleri

Kredi kartınızla keyifle ve bir heves ile yapmış olduğunuz ya da ihtiyaçlarınızı gidermek istediğiniz harcamalarınız için her ay ekstre borcu gelir ve bu ekstre borcunuz için de minimum (asgari) ödeme tutarı belirlenir. Peki gerek iş yerinizde maaş ödemelerinizde yaşadığınız düzensizlikler, işsizlik, sağlık problemleri gibi nedenler ile 3 ay boyunca kart borcunuzu ödeyememeniz durumunda nasıl bir süreç işler?

İdari Takip ve Yasal Takip Süreci

Kredi kartı ekstre borcunuzun tamamı ya da en az ödeme tutarı son ödeme tarihine kadar ödenmediği takdirde kart gecikmesi başlar. Son ödeme tarihinden sonraki 15. gün kredi kartınız minimum ödeme tutarı ödenene kadar kullanıma geçici olarak kapatılır. Kredi kartı borcu 90 günlük gecikme sürecine girdiğinde banka tarafından kart iptal edilerek, idari takip süreci başlatılır. Kredi kartı kullanıcısına borcu ile ilgili ihtar çekilir. Bu ihtar ile kredi kartı sahibinden 7 iş günü içerisinde kart borcunu tamamının ödenmesi istenir. Ödeme olmaması durumunda kredi kartı avukata devredilmek üzere bankanın kendi idari takip birimi tarafından incelemeye alınır ve kişiyle iletişime geçilerek kart sahibine yeni bir ödeme planı uygulanmaya çalışılır. Yeni ödeme planı oluşturulurken ve geçen bu süre zarfında kredi kartına temerrüt faizi uygulanacaktır.

İdari takip aşamasında borcun ödeneceğinin karara bağlanması ve ödeme sözü alınması yasal takipten önceki süreçte banka için de önemlidir. Bu aşamada da kişi ödeme yapmazsa kanuni takip aşaması ile birlikte icra takibi başlatılır.

İdari takip süreci banka nezdinde uygulanan icra öncesi bir dönemdir. Eğer idari takip sürecine girmiş olan bir borcunuz var ise banka ile bu aşamada uzlaşmaya varmaya çalışın. Bazı bankalar idari takip sürecinde müşterinin kredi kartına işlemiş olan gecikme faizlerini silerek ana para üzerinden yeni bir ödeme planı uygulayabilmektedirler. Bu da borcunuzu ödemeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Yasal takibe girmiş ve hakkında icra takibi başlatılmış olan kredi kartı borcu üzerine temerrüt faizi, avukat, dosya ve dava masrafları eklendiğinde ödeyeceğiniz rakam ana borcun neredeyse iki katına ulaşabileceği için ödeme imkanınız neredeyse sıfır olacaktır. Kart borcu nedeniyle haciz durumu yaşamamak adına mutlaka idari takip aşamasında ödeme yoluna gitmeniz daha uygun olacaktır.

En Uygun Kredi Seçenekleri

İdari takip ve yasal takibe girmiş olan kartlar,KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarında yer almaktadır. Bu aşamada ödeme düzeniniz ve uzlaşma bilgileriniz diğer bankalar tarafından görüleceği için bireysel ve ticari anlamda bundan sonraki kredi ve kredi kartı işlemleriniz etkilenecektir. Ayrıca başka bankalarda da gecikmesi olan ya da olmayan bir borcunuz var ise bu aşamada diğer bankalarda hakkınızda yasal takip işlemi başlatma yetkisine sahiptir.


116 Comments

 1. Hayatım boyunca kredi kartı ödemelerimi sadece birkaç defa geciktirmişimdir. Kredi akrtı ile kullanılan para kendi paramzı değildir. O yüzden hesap kesim tarihinde her defasında tamamını geri öderim. Ödeyemeyecek durumda olacağımı düşünürsem kredi kartımı kullanmam.

 2. Düşünceli

  idari takibimi nasıl kapatabilirim durumum yok biraz

 3. ali

  Valla kredi kartı borçlarınız birikmişse kart borçlarınızda birikmişse ve ödeyemiyorsanız bence zorlamanın sağdan soldan borç almanın bir anlamı yok çünkü bireysel akrabalardan arkadaşlardan alacağınız para daha sıkıntılı o zaman kötü sonuçlar sizi bekliyor olabilir en iyisi bankalara ödeyemeyeceğinizi söyleyip ellerinden geleni yapmalarını söylemeniz daha mantıklı ne yapabilirler ki zaten sizin banka hayatınızı karartıyorlar icra gelse ne olacak ki? en fazla eşyanız gider oda varsa hergün icra gelmez sonuçta sakin olup psikolojinizi sağlam tutup elinize para geçerse ödersiniz geçmezse yapabileceğiniz hiçbirşey yok hayat işte insana neler gösteriyor Allah borçlulara sabır ve edalar nasip eylesin.

  • Aynen katılıyorum ve bakış açısını tebrik ediyorum bu mesajın.Bencede ruhunuzu daraltmanın bi anlamı yok.Eşyadır giderse gitsin.Derin bir nefes alın ve hayatınızı ufak ufak düzene sokun.Yapabilirsiniz.

   • erdal

    arkadaslar 6 tane dosya var bende vodafone avea finansbank vs. kafama taktıgım tek sey saglıgım yerinde olsun yeter her sey vız gelir evimde varsa aynı esyadan iki tane birini alır icra olmadıgına göre havasını alır

 4. merhabalar, ben dilek cardfinans go kredi kartımın 350 tllik borcu vardı 4 ay filan ödeme yapmadım. bankaya gittim kart takibi başlamış. şubeyi aradım 427 tl olmuş borcum avukata vermedik ne kadar sürede yatırabilirsin diye sordular ben 1 hafta içinde dedim ama 1,5 içinde yatırdım bankayı aradım avukatın numarasını verdi. avukat borcunuz yok dedi fakat bunu yazılı olarak mail ya da mesaj olarak istememe rağmen göndermediler. bir sorun teşkil eder mi?

  • ömer

   ben ömer hayır dilek hanım konuşmalarınız kayıt altında zaten içiniz rahat olsun

  • av.hasançamur

   evet teşkil edr,siz,parayı,yatırdığınız,dekontu,iyisaklayın,bakın,bankalar,sürekli,avukat değiştirir,o,yüzdenısrarla yazı isteyn

   • hamza Aydoğdu

    Avukat bey bu borclarin geckmesi yasal takipe alindigindan dolayi ise girerken sorun olustururmu

 5. orhun

  BORCUNUZ BİTTİĞİNDE MUHAKKAK BORCU YOKTUR YAZISI ALIN. KAYITLI OLAN TELEFFON GÖRÜŞMELERİNE GÜVENMEYİN. BURASI TÜRKİYE. O KAYITLARI İSTERLERSE BULURLAR. İSTEMEZLERSE DE BULMAZLAR.

 6. tayfun

  insan hayatta herşeyle karşılasır , ben babamım hastalığısebeiyle 6 yıl da tam 300.000tl borçlandım , credi cartlarından başka hiç kimse para vermedi yaşaması parayla sağlandı 6 yıl …
  Allaha hamd olsun borçlandık ama babamızı 6yıl daha yanımızda kaldı , şu an vefat etti , borçlar baki kaldı ve ben bu borçları ödeyemiyorum ama pişman veya üzgün değilim bu borcu lüks bir hayat yaşamak için yapmış olsaydım bunalıma girerdim , veya kumar oynasaydım , yapabilecek hiç bir şeyim yoktu …şu an banka icralarıylaboğuşuyorum ama yapacak bir şey yok banka neden borç yaptığımızı değil neden ödemediğimizi soruyor .
  Ne olursa olsun hayat devamediyor bundan sonra hayatım bankalara kovalamaca oynamayla geçicek …

  Allah tüm borçlulara bir kolaylık verir inşallah..

  • slm ilk olarak herkese iyi akşamlar şimdi bunu yazken bile nasıl oldu bu durma düştüm bende şu an itibariyle banklara 150 bin civarnı buldu 45 gündür ödeyemiyorum durmadan telefon açıyorlar piskolojimi tamamen alt üst oldu şimdi beni nebekliyor en kötüsü ne olaçak bana yardım cı olursanız sevinirim işten çıkarıldım eşimde çalışıyordu oda trafik kazası gecirdi herşemi kaybettim çoçuklarım tek yaşaöa kaynagım şu an neyapa bilecegimi şaşırdım çoçularım bile bundan etkileniyor biri en kötü sonucu açıklarsa çok sevinirim kusura bakmayın kafanızı agrıttysam

 7. nurhan

  mrhb benim 2 kredim ve 3 kredi kartım var toplam borcum 80 bin civarı işten ayrıldım ve suan ödeyecek durumda degilim basıma neler gelecegini kara kara düşünüyorum

 8. nurhan

  mrhb ne olur bana yardım edin ve akıl verin benim akbanka 45 bin deniz banka 10 bin tl kredim var bunları ödeyebiliyorum ama Akbank kredi kartıma 18 bin hcbs 7 bin finansa 5 bin tl kredi kartı borcum var kartları ödeyemiyorum krediler bitmedende ödeyemiyecegim şimdi ne olacak basıma neler gelecek hiç bir seyim yok üstüme

 9. aslı

  merhana benim iş bankasına 360 tl (faiz işlemiş halde) borcum var. aralık ayında taksitlendirme yapılmasını istedim. ocak ayından başlamak üzere 95 tl lık 4 taksit imkanı sundular. fakat ben ilk taksiti ocak ayında ödeyemedim. Bu durum nasıl bir sıkıntı teşkil eder, nasıl bir durumda avukata gönderme gerçekleşir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • ahmet

   merhaba. protokol yaptırmışsın belli ki nereden yaptırdıysan bir daha o şubeye git protokol yaptır tekrar taksitlendirme imkanı sunabilirler. veya paranın tamamını isteyebilirler.

 10. tayfun

  nurhan hanım yapacak bir seyınız yok olacakda su bankalar icra işlemlerine başlayacak üstünüze kayıtlı arabanız veya eviniz varsa icra yoluyla satışına gidilecek taşınır veya taşınmaz malınız yok ise ssk bir isinizde yok ise hiçbirşey yapamayacaklar ama borç katlanarak zaten ödenemez bir hal alıcak belki ikametgahınızın bulunduğu eve icra gelir ancak evinizde zarurı eşyalar dışında iki adet olan var ise ancak birini alabilirler yanı iki tv varsa birini ne zaman ssk lı bir işe girirseniz maaşınızın 4/1 ini alabilirler..

 11. cihat

  selamlar oncelikle allah tum borclularin yardimcisi olsun ben finansbanktan 12 bin kredi borcu 1800 kredi karti ve 2300 nakit avans borcu magduruyum askerlik nedeni ile odemeleri aksattigim icin avukatlik oldum su an borcumu yapilandirdim 3 dosyadan 2 sini taksitlendirdm 1 dosya faiz islemeye devam ediyor aylik 700 tl taksitli odeme yapiyorum bankayla anlasma yapabilirmiym faiz konusunda ana para olark odeme icin

 12. hapis cezası kalkmışmı ?

 13. muhammet

  Merhaba ben 4 ay önce bankadan 300 tl çektim. Ve faiz her ay işliyordu. Şuanki borcum 285 tl ve bu hafta ilk bildiri mesajı geldi.ama 20 gün daha ödeyemem. Sigortalı bir işde çalışıyorum. Acaba banka beni avukata verirmi? +para olarak çekmiştim. Lütfen bilgi bekliyorum.

 14. mehmet gümüş

  icraya düşmüş banka borçlarının aşınma süresi ne kadar… yada var mı…

 15. zynp

  ben kredi kartıma 3 aydır ödeme yapamadım(hsbc)bu ne zaman avukata düşer.toplam borcum 780 tl kaça katlar bu borcu.

 16. barış

  merhaba 3 ay kredı kartı borcumu ödeyemedim 3. ayda askari tutarı ödedim daha sonra kartım alısverıse kapatılmıs. bu ayda askeri borcu ödedim sizce acarlar mı kartımıalısverıse.

 17. suat

  Slm ben ziraatten kredi kartim vardi 3 ay asgari ucretini odeyemedim beni aradilar gittim bankaya odedim ve kapattirdim ama beni yasal takibe aldilar 2 yil simdi ihtiyac kredisini cekmek istiyorum diyorlar yasal takiptesin yardimci olabilecek biri varmi yada ne yapmaliyim… Sirf 500 limitli kredi karti icin 2yil yasal takibe alinirmi ….

 18. umut

  Merhaba kredi karti min borcu 750 tl odedim ama banka takibine alınmış 100 tl faiz gelmiş 300 tl avukat parasi ana borcunun tamamını odedim bana herhangi bir ihtar gelmedi avukat parasini ödememen için ne yapmam gerek konu ile ilgili bilgisi olan yardimci olabilirmi

 19. Mahkum_Kalp@msn.com

  Merhaba ben mehmet 2008 evlenip yurt disina cikttim turkiyey ait kiredi kartlarim vardi toplam 5000 bin tl nakit cekttim yurtdisindan euro olarak hic birini odemedim ikametgahim burda tr de yok ama kirrdi kart adresim babamin adresi turkiyeye giris cikista bi problem yasarmiyim hapise atarlarmi cevap yazarsaniz sevinirim

 20. benimde bankalara 30 bin tl borcum var 3,5 yıldır bir şikete calışıyorum tazminatıma haciz gelirmi

 21. ceyda

  kredi kartı borcumu odeyemiyorum. uzun bir süre oldu maaş hacizi uygulanması gerekmezmı yada yapılandırma avukat yapılandırılamayacagını ve maaş hacizi olmayacagını belirtiyor.
  yardım rica ediyorum. SSK lı calısanım ödeme yapamıyorum.

  • merhaba ceyda hanım bende sizinle aynı durumdaydım özel bir sirkete calışıyorum bankalar maaşım 4,1 el koyacakları bende bir kuzenimle aramızda senet yaptık ve ilk mahkemeye icraya veren kimse oo maaşın 4,1 alır ve kuzen maaşıma alıyor tanıdık takipci avukat arkdaşın varsa sana yardımıcı olur tazminatına herşeyine el koyması lazım

 22. cansu

  benimde kredi borcu vardı ama son taksiti ödeyemediğim için avukata vermiş banka şimdi avukatlık yanlız benim adıma hiçbirşey yok çalışmıyorumda bu durumda avukat ne yapabilir?

 23. burcu

  merhaba ben 1000 tlilik kredi kartı borcumu yapılandırdım. ama ilk taksidini 2 gün geç ödeyebileceğim . bir sorun olurmu . lütfen cevap verin

 24. Umit yağcı

  20tl Kampüs kartımdan kullanılmış farknda degilim ve kartı hiç kullanmadım tesadüf eve borç ödenmemesi durumunda icra geleceği bildirilmiş aradan 3 ay daha geçmiş yeni öğrendim vakıfbank ne yapabilirim borcum ne kadar olmuştur.

 25. Selim

  Merhaba;
  Benim de kredi kartlarına ve kredilere toplamda 80 bin tl borcum var. Kredileri ödüyorum.Ancak kredi kartlarını bu aydan itibaren malesef ödeyemeyeceğim.Asgarileri çok yüksek oldu.Herangi bir yasal takibim falan yok.Şu ana kadar hepsini ödedim.Şu anda çalışmıyorum.Kredi kartı borçlarımı uzun vadeye yaydırabilir miyim?Mesela 36 ay gibi. O zaman ödeme durumum doğabilir.

 26. ayaz

  merhabalar benimde kredi kartı borcum var icra takip işlemlerine başlanmış taksitlendirme yapılabilir mi ?

 27. begüm

  Merhaba benim bankaya şu anda 1145 tl borcum var ve 6 ay galiba gecikmeli hukuk bürosundan arayıp taksitlendirme yapamıycaklarını söylediler böyle bir şey mümkün mü taksitlendirme yapılmamssa ödeyemiyceğimi söyledim acaba ne olur fikrin olan varsa cevap yazabilir mi ?

 28. nilay

  Tarih Aralık 16, 2014 saat 7:53 PM
  iyi günler ben 2014 haziranda bireysel kredi çekmiştim ama daha 1 taksit odeyebildim çalisamadiğimdan ödeyemiyorum e devlet sitesinden baktim banka beni icraya vermiş dosya durumu açık diyor yani ne olacak konu hakkinda bilgisi olan varmi kredi 15 bin banka beni mahkemeye mi verecek yoksa hapismi istenecek bilgisi olan varmi?.

 29. Düşünceli .

  Şimdi Bana
  garanti bankasından msj geldi Kredi/kredi, kartınıza ait gecikmiş borçlarınızın ödenmemesi durumunda yarın banka izleme süreciniz başlatılacaktır diye mesaj geldi ne yapabilirim bu konuda bilgi verirmisiniz.

  Kredi kartı borcumu taksitlendirmişdim ama sıkıntılı bir dönem geçirdiğim için ödememi yapamadım 10 gün gecikdi .

 30. elif

  kredi kartımın 135.24 lira borcu varmış. arayıp şu tarihe kadar ödemezseniz avukata vereceğiz dediler. bende atmden borç tutarını yatırırken 135 lira yatırdım. kalan 0.24 lira için süreç başlatılır mı acaba?

 31. Hasan

  Merhaba, finansbank go carda 400 tl borcum var. Yapılandırma oldu idemedim. 25 subatta odemezsem icra takibu baslayacakmis ve borcumun tamaminin 411 tl old. Söylüyorlar bunu odeyince hiçbir borcumun kalmadığını söylüyorlar, bankayı arayıp indirim isteyip borcu yarın yatirmayi düşünüyorum. Borcu yatirinca bir sorun cikar mi ayrı.

Trackbacks / Pings

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>