Kredi, Kredi Bülteni, Mevduat

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Yükseltti…

Moody’s uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırdı. Daha önce kredi notu Ba2 olan Türkiye’nin yeni kredi notu Ba1’e yükselmiş oldu. Moody’s Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyesinin bir […]

Moody’s uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırdı. Daha önce kredi notu Ba2 olan Türkiye’nin yeni kredi notu Ba1’e yükselmiş oldu.

Moody’s Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyesinin bir kademe altına yükselttiği notu pozitif tuttu. Pozitif tutmasındaki en önemli etken olarak ise kamu maliyesinin emme kapasitesinin ve cari açığa önlem alınmasının çok etkili olduğunu vurguladı.

Ayrıca Moody’s açıklamasında Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye ulaşabilmesi için ödemelerde dengenin oluşturulması, şoklara daha dayanıklı olması gerektiğini, pozitif görünümün korunması ve kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye ulaşması için Türkiye’nin mali ve mikro ekonomik olarak daha çok güçlenmesi gerektiğini belirtti.

Daha önce Standard&Poor’s kredi değerlendirme kuruluşu Türkiye’nin notunu pozitiften durağana düşürmüştü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bunu Tayyip Erdoğan’a yutturamazsın” sözleri ile kredi derecelendirme kuruluşu başbakan tarafından eleştirilmişti.Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Yükseltti


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.