Kredi

BSMV nedir, nasıl hesaplanır?

BSMV‘nin açılımı Banka Sigorta Muamele Vergisi’dir. Eğer kredi veya kredili mevduat hesabınızı kullandıysanız banka sizden BSMV adı altında ücret almaktadır. Ve ödemeleriniz süresince her ay BSMV yansıtılır. Peki, BSMV nedir? Merkez […]

BSMV‘nin açılımı Banka Sigorta Muamele Vergisi’dir. Eğer kredi veya kredili mevduat hesabınızı kullandıysanız banka sizden BSMV adı altında ücret almaktadır. Ve ödemeleriniz süresince her ay BSMV yansıtılır.

Peki, BSMV nedir?
Merkez Bankası talimatları doğrultusunda Kredilendirme işlemlerinden doğan vergiyi bankaların müşterilerinden tahsil ettiği bir vergi türüdür.

BSMV Nasıl Hesaplanır?
Krediler hesabınız anapara, faiz ve vergilerden oluşmaktadır. Bildiğiniz gibi aylık anapara ve faiz miktarınız her ay farklılık gösterir ve BSMV ise aylık faiz tutarınızın  %5 olarak uygulanır.

BSMV Oranı ve Alınan Krediler

Taşıt Kredisi      : %5 BSMV yansıtılır.
İhtiyaç Kredisi   : %5 BSMV yansıtılır.
Konut Kredisi    :  Bsmv yansıtılmamaktadır.

 


4 Comments

 1. zafer durmus

  selam konuyu açıklarken konut kredilerinde bsmv yansıtılmadığını belirtmişsiniz. burada konut kredilerinde bsmv varda müşteriye banka yansıtmıyor gibi bir anlam ortaya çıkmış. oysa 2499 Sayılı Kanunun 38/A maddesinin birinci fıkrasında ve 5582 Sayılı Kanunun düzenlemesi ile konut kredilerinde bankaların lehe aldığı paralar bsmv den istisnadır. Teşekkürler:)

 2. Serhat Yalva

  Ben bir güvenlik görevlisiyim lan bit kadar maaş alıyorum zaten onuda devlet her ay kesiyor şimdi birde bankalarmı başladı bu BSMV zenginlerden niye kesilmiyor da biz garibanlardan kesiliyor yeter ya yeter arkadaş.

 3. yücel

  BSMV’yi de devlet kesiyor:
  – “Merkez Bankası talimatları doğrultusunda Kredilendirme işlemlerinden doğan vergi…”

  BSMV açılımı: Banka Sigorta Muamele Vergisi

  2 satır yazmışlar açıklamışlar, onu bile okumuyoruz

 4. AYŞEGÜL

  turkcell ve superonline ödemesi yaptim her ay düzenli oderim ilk defa ödeme merkezi diye biyerde odedim kapida fatura başı 1.80 kuruş diyo adam benden 15 tl bsmv matragi aldı zehir zikkım olsun şikayet edicem matrak geçiyolar iki kuruş kazaniyorum zaten

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir