Kredi

KKB – Kredi Kayıt Bürosu Nedir? Ne İş Yapar?

KKB kısatmasının açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. KBB 1995 senesinde, 5411 sayılı bankacılık kanununa uygun dokuz ortaklı kurulmuş özel bir şirkettir. KKB – Kredi Kayıt Bürosu, bankacılık kanun gereği en az beş […]

KKB kısatmasının açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. KBB 1995 senesinde, 5411 sayılı bankacılık kanununa uygun dokuz ortaklı kurulmuş özel bir şirkettir.

KKB – Kredi Kayıt Bürosu, bankacılık kanun gereği en az beş banka tarafından yapılacak her türlü bilgi ve belge alışverişi sağlamak için kurulmuş olup, müşterilerine ait kredi bilgilerini de paylaşmaktadırlar. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu mevduat bankaları, katılım bankaları, finansal kuruluşlar, sigortacılık, bireysel emeklilik, sermaye piyasası gibi konularda hizmet vermektedir.

KKB – Kredi Kayıt Bürosu dokuz ortaklıdır. Bu ortaklar; Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve YapıKredi Bankası’dır.

KKB, 1999 senesinde Kredi Referans sistemini kurmuştur. Kredi Referans sisteminin kısaltması KRS’dir. Kredi Referans Sistemi üyesi olan kurumlar arasında bireysel kredi ürün, müşterilerine ait detaylı bilgiyi çağdaş teknolojik yöntemler kullanarak, müşterinin risk faktörü belirlenmesi ve üyelerinin risk faktörünün küçültülmesi için bilgi paylaşımı yapmaktadır.

KKB – Kredi Kayıt Bürosu’na bankalar, finansal kiralama, faktoring, forfaiting şirketleri, finans kurumları, tüketici finansman şirketleri üye olabilir ve şu an 113 üyesi vardır.


9 Comments

 1. savaş

  garanti bankasının yasal takip avukatının numarasını rica ediyorum

 2. Bülent

  KKB’nin 9 banka ortağı olduğu yazılmış buraya. Bu bankaların 7’si ile kredi ilişkilerim oldu. Ancak; sanırım burada ilişkiler kim kime dumduma… Şöyle ki: Maaş aldığım Ziraat Bankası aracılığı ile bedeli toplam 4TL tutan iki adet detaylı rapor aldım. Bunların ilki olan şubat ayında puanım 673 iken; bugün aldığım detaylı rapora göre bütün veriler aynı olmasına rağmen 314 puana düşmüş durumda… Aradan geçen net 2 aylık dönemde T.C. Kimlik Numarama kayıtlı herhangi bir icra dosyası açılmadığı halde ve de söz konusu 7 bankanın Hukuki Mümessillerinin (Avukat) İBRANAMELERİ olduğu halde; findeks puanımdaki %53,343 oranlık gerilemeyi açıklamalarını beklerdim… Kaldı ki; İBRANAMELER şimdi/bugün ibraz edilmemiştir. Çoğu ibranameye bakıldığında 2012 yılında kaldığı gözlemlenecektir… Yani bir insan yaptığı işi layıkıyla/hakkıyla yerine getirmezse bize de buradan eleştirmekten başka birşey kalmıyor. Bugün yapılan bildirimin %99’u MASAL/HİKAYE dir… İnsan bi dikkat eder…

 3. Bn bankaya borcum varmış ama hangi banka olduğunu bilmiyorum nasıl orenebiliriz

  • Mevlüt

   Aynı belayla bende uğraşıyorum bilen varsa yadımcı olsun

 4. Alper

  benim size bir sorum ve yardım talebim olacak Benim 2013 yılında finansbank dan kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borcum kanuni ve idari takibe düştü bu borçlar bilgim olmadan varlık yönetim şirketine devroldu ben bu borçları ödedim ve borcu yoktur yazılarını aldım ancak KKB kayıtlarında TAKİP ZARARA ATILMIŞTIR ibaresi ile borç açık görülmektedir bankaya ve varlık yönt firmasına bu durum düzeltilmesi için bir çok kez başvurdum hepsinde borç ödense dahi varlık yönetim firmasına devrolduğu için zarar gösterilir dendi BDDK KKB ye TBB ve BİMER e de başvurdum hiç birinden çözüm odaklı cevap alamadım hukuk yoluna baş vurmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim hangi mahkemeye başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 5. Dr. Bahar Önder Çelik

  20 Haziran 2013 -24 Nisan 2016 arasında KKB ile ilgili yorum ve sorulara 3 yıl boyunca yanıt verilmemiş ve yorum yapılmamış olunması bence yetkililerin bu siteye geri dönmedikleri anlamına gelir. Böyle ciddi ve kurumsal değer arz eden bir kurumda büyük bir eksiklik bence…Ayrıca KKB bilgisi bankalar için veri tabanı oluşturduğuna göre kredi çekmek isteyen müşteriye bu sorgu bedelinin ödetilmesi yerine otomatikman bankanın bu işlem için ödeme yapması daha uygun olmaz mı?

 6. muammer

  kredi notum cok dustu rısk altında icralık oldum kredi alamıyorum bankaya borcumu kapatmak istiyorum yardım cı olabılırmısınız

Bağlantı Bildirimleri / Ping

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.