Kredi

Neden Kredi Alamıyorum?

İhtiyacınızı belirlediniz ve kredi almaya karar verdiniz. Ancak bankalardan yapmış olduğunuz kredi başvuruları neden onaylanmıyor? Kredi başvuru sürecini etkileyen faktörler nelerdir? Bankalar yapmış olduğunuz kredi başvurunuz neticesinde kendi özel kriterleri […]

İhtiyacınızı belirlediniz ve kredi almaya karar verdiniz. Ancak bankalardan yapmış olduğunuz kredi başvuruları neden onaylanmıyor? Kredi başvuru sürecini etkileyen faktörler nelerdir?

Bankalar yapmış olduğunuz kredi başvurunuz neticesinde kendi özel kriterleri doğrultusunda kredinizi değerlendirmeye alır. Her bir bireyin gelir durumu ve ödeme geçmişi gibi kriterler baz alınarak oluşturulmuş bir kredi notu söz konusudur. Kredi notunu etkileyen faktörler bankalar arası farklılık gösterebilmektedir.

Bankaların kredi başvurularında değerlendirmeye aldıkları ilk kriterler o anki gelir durumunuz ve borç ödeme geçmişiniz. Aylık ödeyeceğiniz kredi taksit tutarınız hane halkının toplam gelirinin %50’sini aşmayacak şekilde ayarlanır. Evli iseniz eşinizin, aileniz ile beraber yaşıyorsanız anne, baba veya kardeşlerinizin gelirlerini de bankaya ibraz edebilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz ev, arsa, dükkan, araba, hisse senedi ya da mevduat hesaplarınız var ise bunları da bankaya bildirebilirsiniz. Tüm bu ek gelir kaynakları kredi alma süreçlerinizi etkiyen faktörlerdir.

Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor?

Bankaların kredi değerlendirme sürecini etkileyen bir diğer önemli faktör ise bankalara olan daha önceki ödemelerinizdir. Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı (KMH), çek, senet gibi borçlarınızı son ödeme tarihinden önce ve gecikmeye düşmeden ödeyen biri iseniz bankanın gözündeki kredibilitenizde oldukça yüksek olacaktır. Şayet daha önce bu şekilde bir gecikme yaşadıysanız bankalar size ikinci kez kredi vermeye pek olumlu bakmayacaktır. Merkez Bankası kara liste kayıtlarında yer alıyorsanız borcunuz bitmeden yeni bir kredi almanız neredeyse imkansız olacaktır. Bankalar sadece kendi bankasıyla olan ilişkinizi değil tüm bankalar ile olan ilişkinizi görebilmekte ve diğer bir bankada yaşadığınız bir gecikme nedeniyle de kredinize onay vermeyebilir.

Yasal takip sürecine girmiş ve yasal sürece başlanmış bir kredi borcunuz var ise kredi başvurunuz yine onaylanmayabilir. Bankalar yasal takipte olan borcun düzenli ödenme performansına bakar. Eğer bu borç tamamen ödenmiş ve yasal takiplik bir durum söz konusu değil ise ancak o zaman kredi başvurunuz değerlendirilir. Yine de bankalar bu şekilde ödeme güçlüğü yaşamış olan kişilere yeniden kredi verme konusunda oldukça isteksizdirler.

Kredi başvurunuz ayrıca o anki anlık borç tutarınız da hesaplanarak değerlendirilir. Başvuru yaptığınız anda kredi kartınıza yüklü bir borcunuz var ise veya ödemekte olduğunuz başka bir krediniz var ise aylık ödeme miktarlarınız hesaplanarak kredinize yine onay verilmeyebilir. Ancak bu durum sizin kredi notunuzu birebir etkileyen bir durum olmadığı için mevcut borçlarınız bittikten sonra yapacağınız yeni kredi başvurusunun onaylanma ihtimali çok daha yüksektir.

Kredi başvurusunda bulunan ve kredisi onaylanmayan ve sürekli bankalardan ret cevabı alan kişilerin aklına gelmeyen en önemli sebep ise başka birinin kredisine kefil olmalarıdır. Başvurunuz değerlendirirken kefillik bilgileriniz de incelenir. Eğer kefil olduğunuz kredide gecikme ya da yasal takip durumu söz konusu ise bu durumda da krediniz onaylanmayacaktır.


11 Comments

 1. mustafa karaatmaca

  slm iyide ben daha önce hiç kredi kartı kullanmadım ama iki defa worldcard a başvuruda bulundum ikisindende kredi kartı degerlendirme krıterlerimiz esas alınarak olumlu yanıt verilmemiştir diye bana bilgi geldi peki neder sizin kırıterleriniz benim vergi levham var çiftçilik yapıyorum çks var muhtarım aldığım maaş bilgileim var aylık en az 4.000 tl gelir gösteriyorum ama ret geliyor bende anlayamadım neyse artık istemiyorum aylık 2.000 tl mazot kullandığım için opetten yaralanmak istemiştim ama orayıda bırakırım yine nakit i ödemeye devam ederim.

 2. Mrb Kredi Karttında Word puan sistemi ile yürüyor daha önce hic kredi kartı kullanmamıs kisiler bir baska bankadan kart alarak 2 3 ay kullandıktan sonra %50 gibi word card sahip olunabilir…

 3. mustafa

  mrb daha önce kredi çektlim düzenli ödedim fakat kredi kartlarımda asgeri ödemesini yaptım bu yeni kredi çekmemde engelmi

 4. siye kredi karti vermiyem ula marabalar dertsiz başınıza dertmi alacaksınız ya bi gidin başka işiniz yokmu

 5. hiç kredi kartı kulamadım nasıl alırım

 6. by_isyakar@hotmail.com

  slm ben yapı keredi müşterisiyim hiç bi bankayla çalışmadım kredi kartım yok 2 aydır ışe başladım ihtiyaç kredisi almam lazım verirlermi

 7. Ömer Bedir

  ya ben kredi kullanmak istiyorumda bankalar ile hiç görüşmedim bilgisi olan var ise krediler ile ilgili bana bilgilendirme yapabilirmi. 5.000 ile 8.000 arası çekecemde nasıl olur nasıl alabilirim hiç bir bilgim yok bilgisi olanın geri dönüş sağlamasını bekliyorum teşekkürler

 8. Fırat

  Kredi almak istiyorum

  • murat

   Yardımcı olabilirim

 9. nirvana

  slm.yaklaşık 7yıldır aynı işyerin de asgari ücretin birazüstün de bir parayla çalışıyorum.sigortam var ama dahaönce hiç kredi kartı kullanmadım bir bankayla işim de olmadı şuana kadar.ailem ile yaşadığım için fatura ödemek vs.sorunlarım da yok aldığım para olduğu gibi bana kalıyo bunlar bir bankadan kredi almak için avantaj mı dezavantaj mı?

 10. Ali

  İş bankası gecikmeli kredi veriyor mu? Bilgisi olan lütfen yoruma yazsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.