Ana Sayfa Konut Kredisi Ev - Konut Alımlarında Karşılaşılacak Masraflar

Ev – Konut Alımlarında Karşılaşılacak Masraflar

Ev alırken alım parası haricinde bir çok masrafla karşılaşırız. Bu masrafların çoğunu hesaplayamadığımız için çoğu zaman zordurumda kalırız. Peki ev almaya karar verdiniz sizin karşınıza ne tür masraflar çıkıcak inceleyelim.

Alacağınız Ev-Konut Ücreti

Öncelikle evinizin değeri en büyük masraf kalemidir. Evinizi alırken ev sahibi (satıcı) ile anlaşmanız neticesinde alacağınız evin karşılığında ödeyeceğiniz paradır. İsterseniz bu paranın %75’ine kadar Mortgage, Konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut Kredisi ile ilgili Mortgage / Konut Kredisinde Alınan Masraflar makalemizden kredi alırken ödemeniz  gereken masraflarını öğrenebilirsiniz.

Tadilat Masrafları

Ev alırken masraflar konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise alacağınız eve yapacağınız masrafları tespit etmenizdir. En sık yapılan hatalar ise ilerde yaparız diyerek almış olduğunuz tadilat problemli evinize taşınıp oturmaya başladığında eksik olan kısımları sizin hayatınızı ve yaşam kalitenizi engelleyerek üzerinizde mutsuzluk oluşturmasıdır. Ev almadan önce en çok bu konuya dikkat ederseniz eviniz istediğiniz gibi olacaktır.

Emlakçı Komisyonu

Ev alırken mal sahibinden ev bulamaya bilirsiniz. Çoğu mal sahibi çok eve bakan olduğu için ve kendisi vakit ayıramadığı için evini emlakçılarla anlaşmaktadır. Emlakçı ile anlaşan mal sahibi ve alıcı alım satım karşılığında yasal olarak hem alıcıdan hem satıcıdan satılan Ev / Konut değerinin %3’ünü komisyon bedeli olarak alır. Emlakçı Komisyon ücreti çoğu zaman iki taraf içinde pazarlığa tabidir.

Emlak Alım Satım Harç Ücreti

Ülkemizde Emlak alım ve satımlarının üzerinden devletimiz rayiç bedel üzerinden %4 harç + 162 TL döner sermaye ücreti almaktadır. Bu ücretin yasal olarak %2’si alıcı %2’si satıcı tarafından ödenmektedir. Alım satım yapmadan önce Tapu dairesinden almış olduğunuz satış numarası ile Ziraat Bankasına harç bedelini yatırıp harç makbuz ile tapuya gidilmektedir.

Emlak Vergileri

Evinizi aldınız tüm masrafları ödediniz artık başka masraf yok diye düşünürken her Konut bulunduğu olduğu konum ve büyüklük özelliğine göre bağlı olduğu belediyeye çevre temizlik ve çöp vergisi adı altında vergi ödemekle yükümlüdür. Emlak verginiz evinizi aldıktan bir sonraki yıl dönümünde tahakkuk eder. Her sene tahakkuk eden emlak verginizi bağlı bulunduğunuz belediyeden öğrenebilir veya ödeyebilirsiniz.

Ev alımlarıyla ilgili harici olarak çok fazla masraf vardır. Ev almaya karar verdiğinizde bu masrafların hepsini hesaplamanızı öneririz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Most Popular

Kredi Notunuz Nasıl Belirlenir

Kredi notunuz neye göre belirleniyor? Kredi notumu nasıl yükseltirim diyorsanız, aşağıda belirtmiş olduğumuz maddeleri dikkatlice okumanızı önereceğiz. Zira bu maddeler kredi notunuzu etkilemektedir. Toplam %100...

Banka Kartları ve Kredi Kartlarının İnternet üzerinden kullanıma açılması

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’nun Şubat 2017’de aldığı bir karar ile Türkiye’deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için kart hamilinin...

Milli Ödeme Sistemi TROY

Troy Nedir? Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşelerinde ödeme yöntemi logosu bulunmaktadır. Ülkemizde Visa ve Mastercard en çok kullanılan yöntemlerdir. BKM...

Kara liste Affı Geliyor

Tüketici ve şirketlere sicil affı ile karaliste den çıkması için yeni tasarı mecliste geçen cuma günü  torba yasada yer aldı. Kara liste affından 11...

Recent Comments

fatih elma on Kredi Notu Kaç Olmalı?
ericfinancee@gmail.com on YapıKredi WorldCard Limit Arttırma
saıt on Bankalar
Hudavendigar on Bonus Card Limit Artırma
SEBAHIDDIN Çelik on PTT Artık Kredi Veriyor.
Turan karaca on PTT Artık Kredi Veriyor.
cihan yücel on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
Hatice Zergül Bilgütay on Finansbank CardFinans Limit Arttırma
murat yeni on Akbank
Ömer Bedir on Neden Kredi Alamıyorum?
RAMAZAN on Bankalar
imirzeali kekec on Fitch Ratings nedir, kimdir?
Erhan Uğurbaşçiçek on Bonus Card Limit Artırma
by_isyakar@hotmail.com on Neden Kredi Alamıyorum?
tuncer selçuk on Bankalar
busra.kck@hotmail.com on Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci
murat küçükkılınç on Finansbank CardFinans Limit Arttırma
aleynaçeyiznüfidehoroz on ING Bank
halil paçacı on Bonus Card Limit Artırma
şeref şahintürk on Garanti Bankası
şeref şahintürk on Garanti Bankası
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
mesut özkaran on Bonus Card Limit Artırma
orhan şahin on Bonus Card Limit Artırma
mustafa karaatmaca on Neden Kredi Alamıyorum?
haci karasakal on Bonus Card Limit Artırma
Müge Karakuş on Bankalar
funda boldurmaz on Bankalar
%d blogcu bunu beğendi: