Konut Kredisi

Ev Satın Almanın 5 Püf Noktası

Konut / Ev satın almak hepimizin ortak hayalidir. Çok sık alıp satma imkanımız olmadığı için ev alırken bazı konularda dikkatli olmamız gerekmektedir.Bu konuları 5 madde altında sizler için derledik. Konut Satın […]

Konut / Ev satın almak hepimizin ortak hayalidir. Çok sık alıp satma imkanımız olmadığı için ev alırken bazı konularda dikkatli olmamız gerekmektedir.Bu konuları 5 madde altında sizler için derledik.

Konut Satın Almanın 5 Püf Noktası

  1. Ev alırken öncelikle kendi aile yapımıza uygun evlere bakmamız gerekmektedir. Bu kriterler ; Evin büyüklüğü, Çocuğunuz var ise okula yakınlığı, lokasyon, merkeze uzaklık gibi sizin ve ailenizin rahat edeceği bir ev olmalıdır.Bu konuyu alie meclisinizde konuşarak karar alabilirsiniz.
  2. Alacağınız evin teknik özellikleri standartlara uygun olmalıdır. Öncelikle deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı kontrol edilmeli veevin tüm oda banyo ve mutfağında sizin açınızdan tadilat yapacak yerleri belirlemelisiniz.
  3. Hukuki yeterlilik boyutunu araştırmanızı gerekmektedir. Bazı evlerin tapu su olmadığı gibi hisse tabu olabiliyor. Alacağınız evin üzerinde ipotek var mı, Satılabilir mi, tapusu var mı? Gibi konuları önceden belediye ve tapu dairesinden araştırırsanız evinizi aldıktan sonra süpriz ile karşılaşmayın.
  4.  Bütçenizi belirleyin. Konut alırken en önemli konu tabiki para konusudur. Zira yukarıda saydığımız maddelere uygun kendi bütçenize uygun ev bulabilirseniz çok  şanslısınız, bulamazsanız konut kredisi faiz oranlarını takip etmenizi öneririz. Alacağınız evin %75 oranında Konut kredisi kullanabilirsiniz. Kredi alırken nelere dikkat etmeniz gerekir  makalemizden öğrenebilirsiniz.  Ayrıca almış olduğunuz evde tadilat masraflarını, alım satım masraflara dikkat etmenizi öneririz.
  5. Öncelikle Güle güle oturun. Son maddemiz ise almış olduğunuz evin size çıkartığı ekstra masraflardır. Bunlar vergiler, aidat, zorunlu deprem sigortası gibi önceden hesaplanmayan fakat yüksek olduğu taktirde bütçenizi zorlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.