Konut Kredisi

Konut Kredisinde Faizler Düştü, Kredi Almanın Şimdi Tam Zamanı

Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimleri neticesinde faiz oranları %0,69’lara kadar geriledi. Düşük faiz oranları konut taleplerini yükseltti. Konut kredisi faiz oranını Mortgage, Konut Kredisi Faiz Oranları sayfamızdan takip edebilirsiniz. Konut kredisi faizlerinin %0.69’lara […]

Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimleri neticesinde faiz oranları %0,69’lara kadar geriledi. Düşük faiz oranları konut taleplerini yükseltti.

Konut kredisi faiz oranını Mortgage, Konut Kredisi Faiz Oranları sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Konut kredisi faizlerinin %0.69’lara kadar gerilemesiyle 2012 yılının ilk 5 ayında konut kredisi tutarı ise 2 milyar 88 milyon olan kredi tutarı 2013 yılının ilk 5 ayında kullanılan kredi miktarı  9.4 milyar liraya oldu. Ve konut kredisi tutarı geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat arttı.

Merkez Bankası’nın ardı ardına gerçekleştirdiği faiz indirimleri konut kredilerine olan talebi de arttırdı. Para Politikası Kurulu’nun (PPK) Nisan ve Mayıs aylarında yaptığı 50’şer baz puanlık iki indirim konut kredisi faizleri ne de yansıdı. Aylık faiz oranları %0.69’a kadar gerilerken haftalık bazda konut kredisi talebi yükselişe geçti. Merkez Bankasının verilerine göre, 10-17-24 Mayıs haftalarında konut kredilerinde ortalama %0.8’lik artışlar yaşandı. Bu oranlar yılın önceki aylarında ise haftalık bazda yüzde 0.4-0.5 seviyelerindeydi. Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği faiz indirimlerinin, parasını mevduatta değerlendirenlerin faiz getirisini aşağı çekmesinin neticesinde yatırımcıların alternatif yatırım aracı olarak konut alımına yönelmelerinin de ayrıca konut kredisine olan talebi olmaktadır.

Geçen yıl kredi kullananlar bu yıl kullananlara oranla zararda!

Geçen yıl kredi kullandıysanız, kredinizi refinansman- yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. Yeniden yapılandırma hakkında deteylı bilgi  Refinansman Yeniden Yapılandırma nedir? Ne zaman yapılır? makalemizden öğrenebilirsiniz.

Bankalar, geçtiğimiz yıl 60 ay vadeli konut kredilerine ortalama %1.20 faiz ile kredi vermekteydi. Örnek, 60 ay (5 sene) vade ile 100.000 TL kredi kullanan bir kişinin aylık ödemesi 2.500 TL seviyesindeydi. Kullanılan kredinin toplam geri ödemesi 150.000 liraya denk geliyordu. Bugün ise %0.69 faiz oranıyla 60 ay (5 sene) vadeli 100.000 TL konut kredisi kullanan bir kişinin aylık ödemesi 2.121 TL, geri ödenecek tutar ise 127.260 TL Yani bugün 100.000 TL konut kredisi alanlar geçen yıl alanlara göre aylık 379 TL, toplamda 22.740 TL daha az faiz ödeyerek kara geçmiş olacak.

Eğer sizde düşük faizli konut kredisinden faydalanarak konut almayı düşünüyorsanız, karşınıza çıkacak diğer masraflarla ilgili,  Mortgage / Konut Kredisinde Alınan Masraflar makalemizi inceleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.