İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Kredi, Taşıt Kredisi

Kredi Çekerken Dikkat Edilecek 5 Önemli Husus

Kredi faizlerinin düşmesi ile ihtiyaç ve konut kredilerine talepler artıyor. Kredi büyümesi geçen yıla oranla ihtiyaç kredisinde 2 kat, konut kredisinde ise 3 kat arttı. Kredi kullanım oranı her sene […]

Kredi faizlerinin düşmesi ile ihtiyaç ve konut kredilerine talepler artıyor. Kredi büyümesi geçen yıla oranla ihtiyaç kredisinde 2 kat, konut kredisinde ise 3 kat arttı. Kredi kullanım oranı her sene artıkça bankalar kredi ürünlerinde bir çok farklı ürün şeçeneği sunarak tüketiciyi çoğu zaman yanıltabiliyor. Aslında en uygun diye aldığımız kredi daha sonra yaptığımız araştırma neticesinde bir çok bankaya göre dezavantajlı çıkabiliiyor.

Peki, kredi kullanmadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Kredileri faiz oranlarını nasıl karşılaştırmalıyız? İşte kredi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli 5 husus,

Kredi Çekerken Dikkat Edilecek En Önemli 5 Husus

  1. Kredi almadan önce ilk yapmamız gereken bütçemizi oluşturmaktır.Kullandığımız kredi tutarının ve aylık taksitleri aylık gelirimizi geçmemesi ve eğer btçemizi zorlayacak ise kredi taksitleri bitinceye kadar başka plan yapılmamalıdır. Aksi halde içinden çıkamayacağımız bir borç içersine girebiliriz.
  2. Tüketiciye maliyeti olmayan kredi yoktur. Her banka farklı faiz oranı veya masraf adı altında tüketicilerin gözünü boyamaktadır. Kredi karşılaştırırken ödeyeceğiniz ay, toplam tutar ( faiz ve tüm masraflar dahil ) üzerinden karşılaştırınız ve size en avantajlı olanı kullanınız.
  3. Eğer bankaya eski birikmiş borçlarınızı yapılandırmak örneğin kredi kartınızı veya eski bir kredinizi kapatmak istiyorsanız banka ile açık iletişim kurmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden başvurularınız sistem otomatik olarak başka bankaya borçunuz olduğu için red edecektir. Eğer bankaya memuruna bunu söylerseniz size yeni bir kredi değil!, yapılandırma adı altında kredi kullandırabilir.
  4. Kredi kartınızın ve tüm hesaplarınızın bulunduğu bazı bankalar borçlarınızdan dolayı size kredi vermek istemeyebilir. Bu tür durumlarda başka bankadan çalışmış olduğunuz bankanın tüm borçlarını yapılandırabilir veya kredi kullanabilirsiniz.
  5.  Kredi alırken müşteri temsilcisi size zorunlu olmadığı halde hayat sigortası, kaza sigortası, kredikartı,  v.b. gibi ürünler satmak istiyebilir. Bunlarla ilgili tarcihlerinizi net bir şekilde müşteri temsilcisine iletin. Yasal haklarınızı bildiğiniz sürece size ısrar edemiyecektir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.