İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Kredi, Taşıt Kredisi

Kredi Masraflarını Geri Alma

Kredi masraflarını geri alabilir miyim? Tüketiciler geriye dönük olarak kullanılmış kredilerden alınmış kredi masrafları ile ilgili 6502 sayılı Tüketici Koruması Kanunu yürürlüğe girmesi ile kredi masraflarını alabilmesinin yolu açıldı. Kredi […]

Kredi masraflarını geri alabilir miyim?

Tüketiciler geriye dönük olarak kullanılmış kredilerden alınmış kredi masrafları ile ilgili 6502 sayılı Tüketici Koruması Kanunu yürürlüğe girmesi ile kredi masraflarını alabilmesinin yolu açıldı.

Kredi Masrafları ile İlgili SMS ve Çağrılar alıyorum ne yapmalıyım?

Kredi masraflarının geriye alınması ile ilgili kanun  çıkması ile ilgili olarak bir sürü danışman firma adı altında Sms, Çağrı ve mail atarak sizin yerinize kredi masraflarını geri alabileceklerini iddaa etmektedirler. Peki bu numaralar veya şirketler güvenilirmidir. Tabiki bir çoğu güvenli değildir. Bu konuyu bir fırsat olarak bilip sizden kredi kartı numaralarınızı ve özel bilgilerinizi istiyenlere itibar etmeyiniz.  Kredi masraflarınızı kendinizde güvenli bir şekilde geri alabilmek için gerekli yerlere başvuruda bulunabilirsiniz?

Kredi masrafını geri alabilmek için ne yapmalıyım?

Öncelikle kullanmış olduğunuz kredinizin sözleşmesini okuyunuz.  Sözleşme sizde bulunmuyorsa bankadan alabilirsiniz. Banka size bu sözleşmeyi vermek zorundadır. Sözleşmenizde kredi masrafları yazıyor ve siz sözleşmeyi imzalamış kabul etmiş sayılırsınız ve bu durumda yapacağınız başvurular red edilecektir. Eğer sözleşmenizde böyle bir ibare yok ise…

Kredi masrafını geri alabilmek için nereye başvurabilirim?

Öncelikle kredi masraflarınıznı geri alabilmeniz için direk olarak kredi kullandığınız bankaya mail, faks yada dilekçe yolu ile başvuruda bulunun.  Evet, ilk olarak bankaya dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Örnek dilekçeye aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz. Banka size 20 gün içersinde cevap vermek zorundadır.

Banka size ödeme yapmayı kabul edebilir ve ya red edebilir. Eğer banka size kredi masraflarını geri ödemeyi red etti ve sizde haklı olduğunuza inanıyorsanız. Bankaya size red cevabı gönderdikten 60 gün (2 ay) içersinde Tüketici Hakem Heyetine başvuruabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine başvurmak için makalemizi incelemenizi öneririz.

Tüketici Hakem Heyeti 2.000TL ve altında miktarlarda bankalara yaptırım uygulayabilir. Fakat bu başvurularınız hiç bir şekilde yargı yolunu kapatmaz. Daha yüksek meblağ için veya Tüketici Hakem Heyetinin eksik kaldığını noktalarda bir avukat veya hukuk şirketi ile anlaşarakda mahkemeye başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Masraflarını Geri Alabilmek İçin Bankaya Verilecek Dilekçe Örneği 

Kredi Masraflarını Geri Alabilmek İçin Kaymakamlığa Verilecek Dilekçe Örneği


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.