İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Kredi

Kredi Tahsis ve Değerlendirme Ücreti

Kredi kullanımı esnasında bankaların almış olduğu dosya masrafı ve hayat sigortası gibi ödemelerin dışında bankalar ticari kredi kullanan müşterilerinden “Kredi Tahsis ve Değerlendirme Ücreti” adında yeni bir masraf talep etmeye […]

Kredi kullanımı esnasında bankaların almış olduğu dosya masrafı ve hayat sigortası gibi ödemelerin dışında bankalar ticari kredi kullanan müşterilerinden “Kredi Tahsis ve Değerlendirme Ücreti” adında yeni bir masraf talep etmeye başladı. Kredi Tahsis ve Değerlendirme Ücreti 3 ayda bir ya da 6 ayda bir kesiliyor ve bankalar arası farklılık gösterebiliyor. Ticari krediler için talep edilen kredi tahsis ücreti, önümüzdeki günlerde konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi bireysel kredi kullanan müşterilerin karşısına çıkması muhtemel.

Kredi kullanmak isteyen müşterilerin en büyük sorunu haline gelen kredi masrafları, ticari müşteriler için de sıkıntı yaratıyor. Daha önce sadece birkaç banka tarafından talep edilen ticari kredi tahsis ücreti, şu an neredeyse tüm bankalar tarafından istenen bir ücret haline geldi. Bir diğer sorun ise kredi tahsis ücretinin yüksekliği. Örneğin; 50 bin TL ticari kredi kullanan bir müşteri için, 6 ayda bir 250 TL kesen banka olmasının yanı sıra, 500 TL masraf kesen bankalar da mevcut. Bu masrafın 2 bin 500 TL’ye kadar çıktığı bankalar da görülmekte. Zaten kredi için faiz, dosya masrafı, sigorta gibi kesintiler yapıldığını belirten tüketici, alınan kredi tahsis ve değerlendirme ücreti ile birlikte kredinin toplam maliyetinin oldukça artmasından şikayetçi.

Kredi Tahsis Ücretinden Tüketici Habersiz

Kredi alımı sırasında dosya masrafı dışında kalan bu masraftan bahsedilmediğini ileten tüketiciler, masraf hesaptan çekilene kadar bilgi sahibi olmadıklarını ve tam bir sürpriz ile karşılaştıklarını belirtiyorlar. Bankalar artan rekabet ortamı ile birlikte düşen faiz ortamı ve azalan gelirler ile birlikte yeni gelir kaynakları arayışına girmiş durumdalar.

Peki kredi tahsis ve değerlendirme ücreti neden 6 ayda bir alınıyor da 1 defaya mahsus toptan yansıtılmıyor? Bankalar vermiş oldukları kredileri 6 ayda bir revize ediyor, yani 6 ayda bir dosyalar yeniden inceleniyor. Bu nedenle her inceleme yeni bir işlem gibi varsayılarak yapılan bu işlemi müşterilerine masraf olarak yansıtmış oluyor.


2 Comments

  1. harun kurban

    Bankalar bu kadar başı boş bırakılıyor Adliyeler bu gibi davalar ile sıkıntılı.
    Banka memru eline dosya alsa inceleme yapıldı diye yazıyor masrafı.Bu haksızlığın net olarak yasa ile çözümlenmesi gerekiyor.

  2. bahri akar

    merhaba
    ben kredi kullanmadığım halde sana bu krediyi tahsis ettik kullanabilirsin diye 1000 tl tahsis bedeli kesilmiş bu yasal mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.