Konut Kredisi

Mortgage ile Alınan Ev Borcu Bitmeden Satılabilir mi?

Mortgage ile ev alırken 10-20 yıl gibi uzun vadeli kredi kullanılmakta. Uzun soluklu bir süreç olduğu için de bazen çalışma ve gelir durumundaki değişiklikler, bazen il değişiklikleri, bazen de daha […]

Mortgage ile ev alırken 10-20 yıl gibi uzun vadeli kredi kullanılmakta. Uzun soluklu bir süreç olduğu için de bazen çalışma ve gelir durumundaki değişiklikler, bazen il değişiklikleri, bazen de daha iyi bir eve geçmek gibi nedenlerle mortgage kredisi ile satın alınmış evin kredi vadesi bitmeden satılması gerekebilir.

Peki kredi vadesi dolmayan bir evi satmak mümkün müdür?

Öncelikle mortgage ile aldığınız evi borcunuz bitmeden satmanız her şartta mümkün. Ancak satım esnasından bankalar bazı şartlar koymaktadır. Satacağınız evin borcunu kredi ile devam etmek istiyorsanız ilk olarak kalan kredi miktarı incelenir ve ihtiyaç kredisi için uygun ise adınıza öncelikle bir ihtiyaç kredisi başvurusu yapılarak konut kredisi borcunu kapamanız sağlanır. Evin borcu kapanınca evin üzerindeki ipotek de kalkar ve evinizi dilediğiniz zaman dilediğiniz kişiye satabilirsiniz. Evin borcunu ihtiyaç kredisi ile ödemek istemiyorsanız ve evi bir başkasına satacaksanız, öncelikle evi satın almak isteyen kişiye evin mortgage kredisi ile alındığını ve üzerinde ipotek/rehin olduğunu mutlaka belirtmelisiniz. Bu noktada evi almaktan vazgeçen ve çekinen kişiler mutlaka olacaktır. Evi alacak kişi de mortgage kredisi alacak ise kredi kullandığınız banka ile temasa geçerek kredinizin evi satın alacak kişiye devredilmesi için işlem yapılabilir. Farklı bir bankadan kredi kullanılacak ise iki banka karşılıklı görüşerek evin alım-satım işlemleri, ipotek devri ve kredi devri işlemlerini yürüterek hızlı bir şekilde evin satılmasına yardımcı olabilirler. Bu noktada da anlaşılacağı üzere bankalar evin satılması ve yeniden kredilendirilmesi gibi konularda tüketiciye kolaylık sağlayacak birçok çözüm yoluna sahipler. Evi satın alacak kişi kredi kullanmayacak ise banka ile görüşerek satış işlemlerini banka hesabından blokeli bir şekilde sağlayabilir. Evin satışı yapıldıktan sonra blokeli tutar ile evin borcu kapatılarak ipotek kaldırma işlemleri tamamlanabilir.

Mortgage kredisinin erken ödenmesinin bir cezası var mıdır?

Mortgage kanuna göre kullanılan kredi vadesinden önce kapatılacak olursa kalan yani kapatılan borcun %2’si kadar erken kapama cezası alınmaktadır. Erken kapama cezası dışında herhangi bir ceza yansıtılmamaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.