Ana Sayfa Konut Kredisi Mortgage / Konut Kredisinde Alınan Masraflar

Mortgage / Konut Kredisinde Alınan Masraflar

Ev alırken tüketicilerin en çok karşılaştığı sorunların başında konut kredisi masrafları yeralmaktadır.  İhtiyaç Kredisi , Taşıt Kredisine oranla konut kredisinin daha fazla masraf kalemi bulunmaktadır.  Konut kredisinde alınan masrafları Üç ana başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar banka tarafından istenilen Faiz, Kredi Alım Masrafları ve Sigorta masraflarıdır. Diğer masraflar ile Ev – Konut Alımlarında Karşılaşılacak Masraflar ilgili makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Mortgage, Konut Kredisi Faizi

Konut kredisi kullanırken en büyük masraf olarak nitelendirebileceğimiz gider kalemlerinin başında faiz gelmektedir. Her bankanın faiz oranı değişeceği gibi indirimli mortgage kredisi gibi ürünlerden faiz oranını düşürerek komisyon alınmaktadır.

Mortgage – Konut kredisi alırken alacağınız kredi tutarına oranla 0.1 faiz puanı size ciddi kar veya zarar sağlayabilir. Tabiki bu durumda diğer masraflarıda göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Mortgage, Konut Kredisi Faiz Oranları sayfamızdan tüm bankaların konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

Mortgage, Konut Kredisi Alım Masrafları

Tüm bankalardan kredi kullanırken belirli masraf kalemleri yer almaktadır. Bu masrafları iki başlıkda da incelersek, Bunlar, Dosya Masrafı (İstihbarat ücreti, işlem ücreti, Avukat Masrafı v.b. ) ve Expertiz Ücreti’dir.

Dosya Masrafları ( İstihbarat ücreti, İşlem Ücreti, Avukat Masrafı v.b. )

Bankalar Konut kredisi dosya masrafı aldı altında sizden ciddi ücretler istemektedirler. Bu istedikleri ücretler pazarlığa tabidir ve çoğu banka indirim uygulamakta veya başka bir ürününü alırsanız veya kullanırsanız size avantaj sağlamaktadırlar.

Expertiz Ücreti

Konut kredisi kullanarak aldığınızda banka kredi verdiği eve expertiz gönderir. Expertiz ücretini kredi çıkmadan önce banka sizden alır ve experin vereceği değerler doğrultusunda size kredi seçeneği sunacaktır. Expertiz ücretindede bankalarla pazarlık yapılabilir.

Mortgage, Konut Kredisi Sigorta Masrafları

Konut kredisi kullanırken bir diğer masraf ve aldığınız vade ve yaşınıza oranla değişen sigorta masrafıdır. Bankalar konut kredisi kullanımında sizden üç tane sigorta yaptırmanızı isterler Bunlar, Kredi Hayat Sigortası, Konut Sigortası, Dask Sigortası‘dır.

Kredi Hayat Sigortası

Öncelerde konut kredisi kullanan kişiler Kredi hayat sigortası yapmakla zorunlu tuturlurken günümüzde kredi hayat sigortası yaptırmak zorunlu değil. Fakat tüm bankalar yaptırılması konusunda ısrar etmektedirler. Zira oluşacak herhangi sağlığınızla bir problemde ödeyemediğiniz kredi tutarını sigortadan tahsil edebilmek adına iki tarafada avantaj sağlamaktadır. Kredi Hayat sigortası kullandığınız kredi, sağlık durumunuz ve  yaşınıza oranla hesaplanmaktadır.

Konut Sigortası

Mortgage-Konut Kredisi kullanarak alınan evlerin sigortalanması zorunludur. Konut sigortası genelde yangın sigortası olarak geçmektedir. Ve konutunuzun büyüklüğüne göre değişmektedir. Konut Kredisi süresi boyunca her sene yenilenir. Ve konutunuzda oluşacak her hangi bir yangın gibi hasarda masrafı sigorta karşılayacaktır.

Dask Sigortası

Dask deprem ve doğal afet sigortası olarak geçmekle beraber tüm konutların yaptırmaları zorunlu bir sigortadır. Dask Sigortası her sene yenilenir. Deprem sigortası olarakda bilinen DASK sigortası ücreti evinizin metrekaresi ve konumuna göre belirlenir.

 Yukarıda incelemiş olduğumuz Konut Kredisi Masraflarının bütün kalemleri bankalarda değişiklik göstermektedir. 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Most Popular

Kredi Notunuz Nasıl Belirlenir

Kredi notunuz neye göre belirleniyor? Kredi notumu nasıl yükseltirim diyorsanız, aşağıda belirtmiş olduğumuz maddeleri dikkatlice okumanızı önereceğiz. Zira bu maddeler kredi notunuzu etkilemektedir. Toplam %100...

Banka Kartları ve Kredi Kartlarının İnternet üzerinden kullanıma açılması

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’nun Şubat 2017’de aldığı bir karar ile Türkiye’deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için kart hamilinin...

Milli Ödeme Sistemi TROY

Troy Nedir? Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşelerinde ödeme yöntemi logosu bulunmaktadır. Ülkemizde Visa ve Mastercard en çok kullanılan yöntemlerdir. BKM...

Kara liste Affı Geliyor

Tüketici ve şirketlere sicil affı ile karaliste den çıkması için yeni tasarı mecliste geçen cuma günü  torba yasada yer aldı. Kara liste affından 11...

Recent Comments

fatih elma on Kredi Notu Kaç Olmalı?
ericfinancee@gmail.com on YapıKredi WorldCard Limit Arttırma
saıt on Bankalar
Hudavendigar on Bonus Card Limit Artırma
SEBAHIDDIN Çelik on PTT Artık Kredi Veriyor.
Turan karaca on PTT Artık Kredi Veriyor.
cihan yücel on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
Hatice Zergül Bilgütay on Finansbank CardFinans Limit Arttırma
murat yeni on Akbank
Ömer Bedir on Neden Kredi Alamıyorum?
RAMAZAN on Bankalar
imirzeali kekec on Fitch Ratings nedir, kimdir?
Erhan Uğurbaşçiçek on Bonus Card Limit Artırma
by_isyakar@hotmail.com on Neden Kredi Alamıyorum?
tuncer selçuk on Bankalar
busra.kck@hotmail.com on Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci
murat küçükkılınç on Finansbank CardFinans Limit Arttırma
aleynaçeyiznüfidehoroz on ING Bank
halil paçacı on Bonus Card Limit Artırma
şeref şahintürk on Garanti Bankası
şeref şahintürk on Garanti Bankası
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
mesut özkaran on Bonus Card Limit Artırma
orhan şahin on Bonus Card Limit Artırma
mustafa karaatmaca on Neden Kredi Alamıyorum?
haci karasakal on Bonus Card Limit Artırma
Müge Karakuş on Bankalar
funda boldurmaz on Bankalar
%d blogcu bunu beğendi: