Kredi, Kredi Bülteni

Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi kartınızla keyifle ve bir heves ile yapmış olduğunuz ya da ihtiyaçlarınızı gidermek istediğiniz harcamalarınız için her ay ekstre borcu gelir ve bu ekstre borcunuz için de minimum (asgari) ödeme […]

Kredi kartınızla keyifle ve bir heves ile yapmış olduğunuz ya da ihtiyaçlarınızı gidermek istediğiniz harcamalarınız için her ay ekstre borcu gelir ve bu ekstre borcunuz için de minimum (asgari) ödeme tutarı belirlenir. Peki gerek iş yerinizde maaş ödemelerinizde yaşadığınız düzensizlikler, işsizlik, sağlık problemleri gibi nedenler ile 3 ay boyunca kart borcunuzu ödeyememeniz durumunda nasıl bir süreç işler?

İdari Takip ve Yasal Takip Süreci

Kredi kartı ekstre borcunuzun tamamı ya da en az ödeme tutarı son ödeme tarihine kadar ödenmediği takdirde kart gecikmesi başlar. Son ödeme tarihinden sonraki 15. gün kredi kartınız minimum ödeme tutarı ödenene kadar kullanıma geçici olarak kapatılır. Kredi kartı borcu 90 günlük gecikme sürecine girdiğinde banka tarafından kart iptal edilerek, idari takip süreci başlatılır. Kredi kartı kullanıcısına borcu ile ilgili ihtar çekilir. Bu ihtar ile kredi kartı sahibinden 7 iş günü içerisinde kart borcunu tamamının ödenmesi istenir. Ödeme olmaması durumunda kredi kartı avukata devredilmek üzere bankanın kendi idari takip birimi tarafından incelemeye alınır ve kişiyle iletişime geçilerek kart sahibine yeni bir ödeme planı uygulanmaya çalışılır. Yeni ödeme planı oluşturulurken ve geçen bu süre zarfında kredi kartına temerrüt faizi uygulanacaktır.

İdari takip aşamasında borcun ödeneceğinin karara bağlanması ve ödeme sözü alınması yasal takipten önceki süreçte banka için de önemlidir. Bu aşamada da kişi ödeme yapmazsa kanuni takip aşaması ile birlikte icra takibi başlatılır.

İdari takip süreci banka nezdinde uygulanan icra öncesi bir dönemdir. Eğer idari takip sürecine girmiş olan bir borcunuz var ise banka ile bu aşamada uzlaşmaya varmaya çalışın. Bazı bankalar idari takip sürecinde müşterinin kredi kartına işlemiş olan gecikme faizlerini silerek ana para üzerinden yeni bir ödeme planı uygulayabilmektedirler. Bu da borcunuzu ödemeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Yasal takibe girmiş ve hakkında icra takibi başlatılmış olan kredi kartı borcu üzerine temerrüt faizi, avukat, dosya ve dava masrafları eklendiğinde ödeyeceğiniz rakam ana borcun neredeyse iki katına ulaşabileceği için ödeme imkanınız neredeyse sıfır olacaktır. Kart borcu nedeniyle haciz durumu yaşamamak adına mutlaka idari takip aşamasında ödeme yoluna gitmeniz daha uygun olacaktır.

İdari takip ve yasal takibe girmiş olan kartlar,KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarında yer almaktadır. Bu aşamada ödeme düzeniniz ve uzlaşma bilgileriniz diğer bankalar tarafından görüleceği için bireysel ve ticari anlamda bundan sonraki kredi ve kredi kartı işlemleriniz etkilenecektir. Ayrıca başka bankalarda da gecikmesi olan ya da olmayan bir borcunuz var ise bu aşamada diğer bankalarda hakkınızda yasal takip işlemi başlatma yetkisine sahiptir.

kredibulteni


173 Comments

 1. feyzullah

  Merhaba benim maaş aldığım bankadan kredi kartım idari takiplik de ve düzenlice ödemesini yapıyorum kamuda memurum bu ayın 15 inde maaş aldığım bankanın atm sinde kredi kartı limitinizin artışına onay veriyor musunuz diye bir şık çıktı bende onay verdim fakat kafama takılan şu ki idari takipte olduğum için maaş aldığım bankanın kredi kartını iptal ettiğini düşünüyorum,niye böyle bir limit artış talebi geldi acaba benim kartımı iptal etmediler mi?Sizce ne yapayım daha önce bireyselle görüştüm o kart patlamıştır dedi.

 2. Mehmet

  Merhaba benim kredi borcum var bugün itibari ile ikinci ödeme zamanım geldi ben bir hafta sonra geriye dönük bir taksitimi ödeme yapacağım bununla ilgili ne gibi problem yaşarım

 3. Oğuz

  Merhabalar . QNB Finansbanktan Kredi kartım bulunmakta ödemeleri düzensin yapıyorum yapılandırmaya gitmiştim 12 ay şuandada 64 günlük hakkımda yasal işlem başlatma yekileri varmı yoksa 90 günü beklemek zorunda değiller mi bunu öğrenmek istiyorum. Teşekkürler

 4. guneyli

  iyi gunler ben kredi kartimin kapandigini bugun ogrendim borcum var 90 a askin suredir odeyemedim bir buro numarasi verildi bunla gorusmem gerektigi soylendi fakat bayadir calisamiyorum esim calisiyor odeme konusunda nasil yardimci olurlar

 5. Sema özkar

  Ben kredi kartına fazla fazla ödeme yaptım hesaptan düşüyoruz dediler ve düşünmediğini fark ettim 2016 temmuz ayından 207 temmuz ayına kadar olan ekstre lerimi çıkartırdım ve önünden bu güne gelen borcu ve ödediğim parayı hesaplanır tam 50.81tl fazla yatırmışım hesaptan düşüyoruz dedikleri hiç bır şey hesaptan düşmemiş kaç sefer aradım kendilerini haklı çıkarıyolar Cumhuriyet savcılığa suç duyurusunda bulunmammı gerekir parayı geri iade alabilirmiyim

  • Hachirita

   Efendim kimi kime şikayet ediyorsunuz.

 6. Nokta

  Vakifbank takibe dusmus olan kredi karti borcumu taksitlendirdim ve taksit taksit odedim. Sadece bi kac ay belki taksidi bi iki hafta gec odemis olabilrm. Son taksidide odedim fakat herangi borc cikarip bana soylemeden islem yapmazlar degil mi bi hafta gec odedim diye.

 7. Serkan kaya

  Bende açık takibe girişim borcun hepsini ödedim ama diğer bankalar falan kredi kartı vermiyor bilginiz olsun

 8. muhammed

  ben vakıf bankdan avukata idevreen borcumu taksittli ödedim bankadan şimdi haciz gözüküyor neden?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.