Ana Sayfa Kredi Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi kartınızla keyifle ve bir heves ile yapmış olduğunuz ya da ihtiyaçlarınızı gidermek istediğiniz harcamalarınız için her ay ekstre borcu gelir ve bu ekstre borcunuz için de minimum (asgari) ödeme tutarı belirlenir. Peki gerek iş yerinizde maaş ödemelerinizde yaşadığınız düzensizlikler, işsizlik, sağlık problemleri gibi nedenler ile 3 ay boyunca kart borcunuzu ödeyememeniz durumunda nasıl bir süreç işler?

İdari Takip ve Yasal Takip Süreci

Kredi kartı ekstre borcunuzun tamamı ya da en az ödeme tutarı son ödeme tarihine kadar ödenmediği takdirde kart gecikmesi başlar. Son ödeme tarihinden sonraki 15. gün kredi kartınız minimum ödeme tutarı ödenene kadar kullanıma geçici olarak kapatılır. Kredi kartı borcu 90 günlük gecikme sürecine girdiğinde banka tarafından kart iptal edilerek, idari takip süreci başlatılır. Kredi kartı kullanıcısına borcu ile ilgili ihtar çekilir. Bu ihtar ile kredi kartı sahibinden 7 iş günü içerisinde kart borcunu tamamının ödenmesi istenir. Ödeme olmaması durumunda kredi kartı avukata devredilmek üzere bankanın kendi idari takip birimi tarafından incelemeye alınır ve kişiyle iletişime geçilerek kart sahibine yeni bir ödeme planı uygulanmaya çalışılır. Yeni ödeme planı oluşturulurken ve geçen bu süre zarfında kredi kartına temerrüt faizi uygulanacaktır.

İdari takip aşamasında borcun ödeneceğinin karara bağlanması ve ödeme sözü alınması yasal takipten önceki süreçte banka için de önemlidir. Bu aşamada da kişi ödeme yapmazsa kanuni takip aşaması ile birlikte icra takibi başlatılır.

İdari takip süreci banka nezdinde uygulanan icra öncesi bir dönemdir. Eğer idari takip sürecine girmiş olan bir borcunuz var ise banka ile bu aşamada uzlaşmaya varmaya çalışın. Bazı bankalar idari takip sürecinde müşterinin kredi kartına işlemiş olan gecikme faizlerini silerek ana para üzerinden yeni bir ödeme planı uygulayabilmektedirler. Bu da borcunuzu ödemeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.

Yasal takibe girmiş ve hakkında icra takibi başlatılmış olan kredi kartı borcu üzerine temerrüt faizi, avukat, dosya ve dava masrafları eklendiğinde ödeyeceğiniz rakam ana borcun neredeyse iki katına ulaşabileceği için ödeme imkanınız neredeyse sıfır olacaktır. Kart borcu nedeniyle haciz durumu yaşamamak adına mutlaka idari takip aşamasında ödeme yoluna gitmeniz daha uygun olacaktır.

İdari takip ve yasal takibe girmiş olan kartlar,KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarında yer almaktadır. Bu aşamada ödeme düzeniniz ve uzlaşma bilgileriniz diğer bankalar tarafından görüleceği için bireysel ve ticari anlamda bundan sonraki kredi ve kredi kartı işlemleriniz etkilenecektir. Ayrıca başka bankalarda da gecikmesi olan ya da olmayan bir borcunuz var ise bu aşamada diğer bankalarda hakkınızda yasal takip işlemi başlatma yetkisine sahiptir.

kredibulteni

173 YORUMLAR

 1. açıklamalarınız için teşekkür ederim. benim söyle bir sorum olacak. kredi kartımdaki borc karşılığında mal ve hizmet almadığımı banakaya ilettim. ancak firmanın gönderdiği yasal olmayan belgeleri banka kabul etti. ben de mal ya d ahizmet almadığım bir borcu ödemek istemiyorum. o yüzden kredi kartım icaraya verilince gerekçeleri belirterek icraya itiraz etmeyi düşünüyorum. haklı bulunursam icra durdurulur banka kabul ettiği belgeleri kabul etmez ve borum karşı firmadan alınır. ancak bu süre içerisinde yani icra kesinleşmesen sonlanırsa diğer bankalardaki kredi kartlarım etkilenir mi? yani onları kapatırlar mı? onlarda ödemem düzenli. yani kara listeye girer miyim? teşekkür ederim.

 2. merabalar. ben kredi kartım borcunu ödemediğim için yasal takibe girdi. daha sonra bankadan beni aradılar. bende avukat işleri oluşmadan borcu ödedim. üzerinden 3 yıl geçti. öğrenciydim bana daha sonra bankalar kredi kartı vermedi. şuan bin tl ücretli çalışanım. acaba 15 binlik bir kredi alabilir miyim?

 3. Merhaba Burcu Hanım,

  Yasal olarak kanıtlamadığınız süre içersinde borçlarınızdan mesulsunuz. Diğer kredi kartlarınızı kullanmanızda bir problen olacağını düşünmüyoruz, Fakat yeni kredi veya kredi kartı başvurularınız kabul edilmeyebilir.

  teşekkürler…

  Kredibulteni.com

 4. merhabalar. ben 3 ay kredi borcumu ödemedim. banka tarafından arandım borcu 1 ay sonra ödeyebilirim dedim. yasal takip başlayacak dediler bana. banka şu an ne yapabilirsadece maaşıma haciz mi koyar

 5. Selamlar.
  Bir Konuda Size Danışmak İstiyorum, Bilgi Verebilirseniz Çok Memnun Olurum.

  Yapı Krediden Kullanmış Olduğum Kredi Kartım İle Hacizlik Oldum,
  2006 Yılından Bu Yana Borcumu Ödeyemedim. Şuan Maaş Haczi İle Ödemeye Başlamış Olduğum Borç Tutarımın Ana Parası 1.480 TL. Dolayısı İle Maaş Haczimde 4/1 Şeklinde 1.480 TL Tamamlanana Kadar Devam Edecek.

  Ancak Benim Toplam Borcumun Faizlerle 7.800 TL Olduğunu, Maaş Heczim Bitiminde Bu Tutar Dolana Kadar Tekrar Tekrar Kesintiye Gireceğimi Söylüyorlar,Bu Normal Midir? Veya Herhangi Bir Hakkımız Var mıdır?

  • Merhaba Serkan bey,

   Borçunuz yasal takibe girmeden banaka ile faiz konusunda pazarlık yapma şansınız vardı. Fakat artık borcunuzu banka alamadığı, yasal yollarla alındığı için bu saatten sonra yapılacak malesef bir şey bulunmamaktadır.

   kredibulteni.com

 6. Merhabalar, açıklamalarını okudum, taksitlendirme durumuna girmedim çünkü ödeyemiyorum. şimdi idari takip başladı diyelim, icraya kadar durum ilerledi ve hala ödenemedi, icra gelebileceğinden bahsediyorsunuz, ödenmediği takdirde evime icra gelecek herhalde, eğer evimde icraya da değecek bişey yok, sonra yine ödeyemiyorum. yani icra edilen yada hiç bişey alınmayan ve borcu karşılanamayan durum oluştu. Ne olacak? Bildiğim kadarıyla bu durum ile ilgili hapis cezası kaldırıldı. Sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum veya başka yeni bir işe gireceğim. Maaşıma el mi konulacak?, ne kadarlık kısmına el konulacak.? Bu konular hakkında ayrıntılı ve aydınlatıcı bilgi verirmisiniz.

  • Merhaba Rüşen Hanım,

   Evet, maaşınızıa haciz konulacaktır. Kanunui olarak maaşınızın 1/4 ‘üne haciz konmaktadır. Fakat bu alınan maaşın yüksek olması, ödeyeceğiniz borcunuza ve sorumlu olduğunuz giderlere göre değişiklik gösterebilir.

   teşekkürler…
   kredibulteni.com

 7. merhabalar aydınlatmalarınız için sağolun benide aydınlatırsanız sevinirim birkaç kredi kartı ve taksitli kredi borcumu karşılayamaz hale geldim bu ay itibariyle sekteye girdi bu gidişle icralığa kadar gitcem gibime geliyor icra eşime tapulu malımamı benim maaşımamı el koyar cevabınıza tesekkür ha bi kac banka olduğu için hepsi mi maaşımdan ayrı ayrı dörtte birmi alır 3 bin tl maaşım var

  • Merhaba Reyhan Hanım,

   İcraya gitmeden önce bankanız ile görüşerek borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Bankanız size bu konuda detaylı bilgi verecektir. İcra sürecinde borç sahibinin gelirleri ve mal varlığı dikkate alınmaktadır.

   ilginize teşekkürler…
   kredibulteni.com

 8. merhabalar. benım ıkı bankada ayrı ayrı kredı borcum var. bırısı avukata gondermıs dosyamı ve her ayın 15 ınde 500 tl odememı ıstedıler. dıger bır banka ıse yenı avukata gondermıs ve ben 160 tl hemen odememı yoksa ıcraya gıdecegını soyluyorlar… sorum su. benım kendı uzerımı hıcbırseyım yok. kotu bır durum kı bu 160 tl lık mıktarı odeyecek suan durumumda yok.. nasıl bır yok ızlememı tavsıye edersınız…

  • Merhaba Sedat Bey,

   Ödemeyeceğiniz tüm tutarlar icraya gittiği taktirde Devlet nezlinde tüm işlerinizde karşınıza çıkacaktır.Ve bu para sizden faizi ile beraber her zaman tahsil edilmek istenecektir. Banka ile anlaşıp ödemenizi tavsiye ederiz.

   teşekkürler…
   kredibulteni.com

 9. mrb ben ahmet 2005 yılından kalma garanti bonuskart 2500tl kart borcum var bir ara taksitlendirdim ama işyerindeki maddi kriz nedeniyle ödeyemedim şu anda inanınki bankaya ne kadar borcum var demeye utanıyorum ben bankaya başvursam bana yine taksitlendirme açarlarmı daha önceden avukatlar 3yıl önce aramıştı borcunuzu ödeyin diye bu sorun teşkil edermi vereceğiniz bilgilere şimdiden teşekkür ederim

 10. merhaba 3 sene once kredı çekmiştim fakat odeyemedım ve haciz geleceğini sms yoluyla soyluyorlar.olmadığımız taktirde cilingir ile girilecek.üstüme hic bişeyim yok eşyalar dahil.geldiklerinde ne alabilirler evimden

  • Merhaba Suat bey,

   Haciz memuru eğer evinizde değerli eşya var ise alacaktır yok ise hiçbir şey almayıp rapor tutacaktır. Daha sonra mahkemenin vereceği karar ile maaşınıza bir kısmına borrcunuz karşılığında haciz konulabilir.

   bilgilerinize…
   Kredibulteni.com

 11. Adım Kaya Demirci. Öncelikle çok çok güzel anlatımlarınız için teşekkürler, açık açık anlatmanız herkese çok iyi bilgiler vermektedir.
  Benim kredilerimin ve kredi kartlarım maalesef hiç biri ödenemeyecek durumda, en az 7 ayrı kart ve 3 tane kredim var. Taksitlendirme bir tarafa ayda 50 tl bile ödeyemem. Durum icralık olacağız, onu gösteriyor.
  İcra durumu ile karşılaşsam evde, elde avuçta bir şey yok. Alınacak bir şeyde yok. Üzerime hiçbir malvarlığım da yok. Ayrıca borçlarımdan ötürü şu an 47.500 tl senedim alacaklı kişi tarafından mahkeme yoluna gidildi.
  Durum çok kötü ve daha fazlasını yazmak istemiyorum.

  Sorularım şu;
  1- İlk bankalar mı maaşıma el koyacak yoksa senedin sahibi mi?
  2- Ev adresim değişti, icraya nasıl gelecekler? Kaynanamın tutmuş olduğu kiralık eve taşındım.
  3- Bankalar tarafından aranılan avukatlarla dahi taksitlendirme yapmak istemiyorum yapamamda, bu durumun sonucu sadece maaşımın 1/4 üne el koymak mı? Bu işin hapis cezası var mı?
  4- Bir de benim maaşın askeri ücretini bankaya yatırıyorlar, geri kalan 350 tl yi elden veriyorlar. toplamının 1/4 ine mı el konulur.?
  4- Son olarak eşimden kağıt üzerinde ayrılmalı mıyım? Bu borçlar yüzünden eşimi bağlayan durum var mı? İleride mesela eşimin üzerine alınacak bir arabaya el konulur mu?

  • Merhaba Kaya Bey,

   Öncelikle geçmiş olsun diyor, bu durumdan en kısa sürede kurtulmanızı temenni ediyoruz. Çek, senette tahsilat işlemleri krediye göre daha hızlı gerçekleşmekte. Ancak tüm bu sorularınızın net ve gerçek yanıtları borcun muhatabı olan banka tarafından verilmelidir.
   Borç ödeyememe durumlarında artık hapis cezası öncelikli olarak kullanılmamakta. Bankalar sizinle minimum seviyede anlaşma ve yapılandırma yoluna gidecektir. Maaşınıza konulacak haciz yasal olarak sigortada ödendiği gözüken maaşınız üzerinden gerçekleşecektir. Ancak bu noktada iyi niyet önem arz etmektedir. Maaşınızın hacizden kaçırılması suretiyle asgari ücretten ödenmesi, eşiniz ile sadece kağıt üzerinde boşanmış olmanız iyi niyet durumunu ortadan kaldıracak olup, tüm bu süreçleri daha da çıkmaza sokabilecektir. Boşanma durumlarında mal varlığının paylaşımı kadar borçların da paylaşımının söz konusu olduğunu da hatırlatmak isteriz. Daha detaylı bilgi için bir avukat ile de görüşmenizi öneririz.

   teşekkürler…
   kredibulteni.com

 12. Merhabalar..
  Şuanda ödemem gereken 5 kredi kartım ve 2 tane kredim var
  kredilerimi kefil olduğu için bir şekilde ödemeyi düşünüyorum ama kredi kartlarını ödememek istiyorum ben öğrenmek istediğim bu kartları ödememem durumunda kaç yıl boyunca takip altında olacağım.. Belirli bir zaman dilimi var mı..?
  Bekarım adresimi değiştirdim üzerime kayıtlı mal varlığım yok sadece maaşım var..

  • Merhaba Murat Bey,

   5 yıl boyunca Merkez Bankası kara listede isminiz yer almakta. 5 yıl sonunda isminiz Merkez Bankası kayıtlarından çıkarılmaktadır. Ancak yaşadığınız takip durumu banka kayıtlarına geçtiği için ilerleyen dönemlerde yapacağının başvurularınız bu kriterler doğrultusunda incelenecektir.

   Teşekkürler…
   Kredibulteni.com

 13. merhaba şuanda cıtıbanktan bir kredi kartım var. fakat 3 haziranda ödemezsem yasal takip süreci başlatılacakmıs ben işsiz kaldığım için bunu ödeyemiyorum diğer bankalar yapılandırdı bu banka yapmıyor yasal takiptan sonra hacizmi gelir cok korkuyorum. bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba,

   Bankalar sizi riskli olarak görüyorsa borcunuzu yapılandırmayabilir. Bu tür durumlarda diğer bankalar ile anlaşarak borçlarınızı kapatabilirsiniz. Borçlarınız istenilen zamanda ödemezseniz haciz işlemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

   teşekkürler…
   kredibulteni.com

 14. merhabalar işbankası nın işte üniversiteli 500tl limitli kredi kartimin borcumu yaklaşık 10 aydır odıyemedım hala ogrencıyım buna yasal işlem olarak faiz ne kadar koyarlar veya ne yapmam gerekir

  • Merhaba Volkan bey,

   Eğer borçunuzu hiç yatırmadıysanız icrya verilmiş olmanız gerekmektedir. Bankanız sizden avukat, dosya gibi masraflarda isteyecektir. Bankanız ile konuşup durumunuzu net olarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

   Bilgilerinize…
   kredibulteni.com

 15. Tekrar Kaya Demirci ben, çok hızlı bir şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Sadece kafamı kurcalayan durum şu, eve hacize gelirler mi? Ev adresim değişti, icraya nasıl gelecekler? Kaynanamın tutmuş olduğu kiralık eve taşındım,
  İyi niyet durumunda çok haklısınız boşanma gibi bir durumdan vazgeçtim, Bu borçlar yüzünden eşimi bağlayan durum var mı? İleride mesela eşimin üzerine alınacak bir arabaya benim borcum yüzünden el konulur mu?

  • Merhaba Kaya Bey,

   Her bir eş ister kişisel ister edinilmiş mallarına ilişkin olsun bütün borçlarından tek başlarına sorumludurlar. Bir eşin borçlarından diğer eşin sorumlu tutulması söz konusu değildir. Ancak evlilik birliğinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılan borçlardan ve evlilik birliğini temsil çerçevesinde yapılan borçlardan, eşlerden sadece birisi tarafından yapılmış olsa bile her iki eş müteselsilen sorumludur. Fakat, icrada mahkeme tarafından alınacak karar doğrultusunda size işlem yapılacaktır. Mahkeme sizden mal beyanıda isteyebilir. Ve bu doğrultuda karar verir.

   teşekkürler…
   kredibulteni.com

 16. yasaltakipli borcum vardı tutuklama çıktıgını ögrendim ver bütün borcumu kapattım peki şimdi üstümdeki yasal takip hala duruyor bunu avukat mı kaldıracak borcu yok diye yoksa başka bir yerden mi bulmam lazım

 17. merhaba benim 70 000 tl kadar kredi ve kredi kartı borcum var maaşım ise 850 tl eşimde çalışıyor onun maaşı da 800 tl. Ödeyecek durumum kalmadı ve ilk defa olarak bankalarla hacizlik olucam.Utanarak şunu sormak istiyorum,70 000 tl borç benim maaşımın 1/4 ile nasıl biter veya eşimin maaşına da haciz gelirmi,evimde alıp götürecekleri üzerimde hiçbir mal varlığı yok bankalarla anlaşacak durumum da yok,tam bir ümitsiz vakayım,lütfen yardimci olun

 18. iyi günler kredi kartı borcundan dolayı kapandı iptal oldu kaç yıl karedi kartı alamıyorum . birde ceza bittiğinde başvuru yapsak hemen verirler mi ? cezanın ne zaman biteceğini nereden öğrenebilirim . teşekkürler efendim

 19. selamünaleyküm. başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşıp bu olay hakkında ki bana yapabileceğiniz tavsiye ve önerileri bekliyorum. garanti bankasından kredi kartım vardı. düzenli olarak borçlarımı ödüyordum. bir ara kartın bütün borcunu bitirdim ve kullanmadım. aradan geçen zaman zarfında kartın son kullanma tarihi bittiği için, banka tarafından yeni kart gönderilmiş. yalnız kart bana olduğum yere değil memleketime gönderilmiş ve kurye tarafımdan bir market işletenine beni tanıyp tanımadığını sorarak ve tanıyorum cevabını alarak teslim edilmiş. market işleteni kendine ait olan başka bir tekel bayiinde benim kartı 1 gün içerisinde bütün limitini kullanmış. banka bana uzun süre ulaşamamış borcumu ödemediğim için. daha sonra ulaştığında borcum olduğunu ödemessem kanuni takip başlatılarak icra işlemi uygulanacağını söyledi. ben borcu kabul etmedim. icra uygulandı ve icraya 7 iş gününde itiraz ettim. ben dosyanın kapanacağını düşünürken itirazımı aynı zamanda bankaya tebliğ ettirmem gerektiğini öğrendim ve şu anda icra müdürlüğüne yaptığım itirazı bankaya tebliğ edeli yaklaşık 8 ay oldu.
  1) bana hukuk adamlarının söylediği banka bana karşı 1 (bir) yıl içerisinde yasal işlem yapmassa takibin ve dosyanın otomatikmen kapanacağı söylendi. bu doğrumudur.
  2) takip listesine girdiğim için başka bankalardan da kredi ve kredi kartı talebinde bulunamıyorum.bu bir yıllık sürenin sonun yasal takipten çıkınca hemen akabinde kredi ve kredi kartı işlemlerinden yararlanabilirmiyim.
  3) bu konu da şu anda ne gibi yasal bir yol izleyebilirim. avukatlar aracılığıyla dava açmak istedim ama kullanılan limit küçük olduğu için avukatlar uğraşıp dava açmak istemediler..

  • Merhaba,

   Öncelikle kart bilginiz dışında başka bir kişiye teslim edildiği için ve sizin onayınız, imzanız ve şifre bilgileriniz olmadan alışveriş yapıldığı için bu borca itiraz etmemek en doğal hakkınız. Kart ile alışveriş yapılan işyerine de dava açabilirsiniz. Şifre olmadan alışveriş yapılamaz, kartın ilk kullanımında da şifre istenmediği için kimlik kontrolü sonrası imzalı bir şekilde alışverişe izin verilmelidir. Hem duruma itiraz etmek hem de kredi kayıt bürosu sicilinizi temize çıkarmak amacıyla acil olarak yasal yola başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde borç adınıza gözüktüğü için diğer bankalarla olan kredi işlemleriniz de bu durumdan etkilenmeye devam edecektir.

   İlginize teşekkür ederiz,
   Kredi Bülteni

 20. ing bonus kredi kartıma 750 tl bonus yatırıldıgını farkettim.bu parayı kullandım.bonus ile beraber asgari ödeme 1350tl civarında geldi.normalde asgari 400 civarı ödeme yapıyordum.insanlara bilgi vermeden böyle numaralarla bonus yatması normal mi.bu sekilde insanları kekleyerek zor duruma düsürmek baska hangi ülkede var.konu ile ilgili ne yapa bilirim.ücretsiz bonus ile alışveriş yaptınız yazan bir fişim mevcuttur.kolay gelsin

  • Merhaba,

   Kredi kartınıza kampanya neticesinde avans olarak 750 TL bonus yüklenmiş. Bankalar kredi kartlarında harcama sözü verdiğiniz takdirde ya da avans bonus talep ettiğinizde bu şekilde avans olarak kartınıza bonus yükleyebilir ve ödemesini daha sonra kartınıza borç olarak taksitle ya da peşin olarak yansıtır. Ancak bu tür kampanyalara katılabilmeniz için sizden telefon ile sözlü onay ya da sms ile onay alınması gerekmektedir. Bankanızla detayları görüşmenizi öneririz.

   İlginize teşekkür ederiz,
   Kredi Bülteni

 21. İYİ GÜNLER YKB DEN KREDİ KARIM WAR ASGARİYİ ÖDEYEMEDİĞİM İÇİN TELEFONA SMS GELDİ BENKA YASAL TAKİBE ALACAKTIR DİYE WE BEN İCRA GELMESİNDEN KORKUYORUM ÖĞRENCİYİM ÇALIŞMIYORUM BANKA TAKSİTLENDİRME YAPARMI WE NE ZAMAN UYARI GELİR

  • Merhaba,

   Banka yaklaşık 80 günlük bir gecikme sonrası kartınız için yasal takip sürecini başlatır ve bu durumda borcunuza mahkeme ve avukat masrafları da yansır. Bankanız çok gecikmeden görüşerek bu borcun takibe gitmeden taksitlendirilmesi üzerine görüşebilirsiniz.

   İlginize teşekkür ederiz,
   Kredi Bülteni

 22. Merhaba
  Ziraatten çekmiş olduğum krediyi 3 ay boyunca ödeyemediğim için geçen yıl takibe düştüm ve kredim yapılandırıldı düzenli olarak ödedim son iki taksidi kaldı,kredi kartım ise 1500 tl lik ve iki ayda bir asgarisini ödeyebildim,şimdi de kalan iki taksitle kart borcumu kapatıp 7 bin tl lik kredi çekmek istiyorum,öğretmenim 2340 tl lık gelirim var maaşımı aldıgım bankadan kullanmak istiyorum takibe ugradıgım için kredi isteğim reddedilir mi

  • Merhaba,

   Yasal takibe uğramış bir borcunuz olması durumunda bankaların kredi verme konusunda görüşleri ve onay süreci farklılık göstermektedir. Ödeme düzenleriniz ve ödeme konusundaki iyi niyetiniz incelenerek size tekrar kredi verilmesi için bankanızla görüşebilirsiniz.

   İlginize teşekkür ederiz,
   Kredi Bülteni

 23. haziran 2010 kapatma tarihli, temmuz 2012 idari yapılandırmaya uğrayan kredi kartımın kkb kayıtlarından silinmesi için gerekli olan 5 yıl süre idari yapılandırmaya uğradığım tarihten mi yoksa kapatma tarihinden itibaren mi başlayacak teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Kredi Kayıt Bürosu kara listesinde, borcunuz yasal takip sürecine girdiği gün itibariyle isminiz yer almaktadır. 5 yıl boyunca bilgileriniz saklı tutulmaktadır. Ancak her banka bu bilgileri kendi veri tabanına işlediği için 5 yıl sonra da bankalar takip bilginizi değerlendirme sürecine dahil edebilmektedir.

   İlginize teşekkür ederiz,
   Kredi Bülteni

 24. öncelikle merhaba. bir konuda bilgi almam gerekiyor. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  4-5 ayrı bankaya toplamda 60.000 tl civarında kredi kartı ve kredi borcum var. işyerim vardı zaten bu kredi kartı ve kredileri de işyerini açabilmek için kullanmıştım. ancak yaklaşık 6 ay önce işyerimi hesapları dönderemediğim için kapattım. ve işyerimi kapattıktan sonra 6 ay kadar süre boyunca iş bulamadım. şimdi yeni bir işe başladım ancak asgari ücretle çalışıyorum. ve haliyle bu kredilerin ve kart borçlarının ekstrelerini ödeyebilmem mümkün görünmüyor. üzerime herhangi bir ev, işyeri, araba vs hiçbirşey yok. ailemle birlikte yaşıyorum. 3 aydır bankalara ödeme yapamıyorum. bu durumda bankalar haciz vs uygulamaları olabilir mi. ne gibi bir yaptırımda bulunabilirler. bir arkadaşımın arkadaşının da başına böyle bir durum gelmiş neredeyse benimle aynı durumda ona herhangi bir yaptırımda bulunmamışlar maaşının 1/4 üne bankalar el koymuşlar sırayla hangisi önce davranırsa parayı o çekiyormuş. başka bir yaptırımda bulunmamışlar haciz vs işlememişler yani. ancak şuandaki yasal prosedür ne şekilde işliyor. yardımcı olabilir bilgi verebilir misiniz lütfen.
  ilginiz için çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

  • Merhaba,

   Öncelikle yasal takip sürecinde bankaların uygulamaları farklılık gösterebiliyor. Daha önce uygulanan hapis cezası şu an kredi borçlarında uygulanmıyor olup, banka borcun yapılandırılarak taksitle ödeyebilmeniz için sizinle uzlaşma yoluna gitmek isteyecektir. Eğer herhangi bir şekilde yapılandırma planı oluşturamayacak durumdaysanız borçlarınız ödenene kadar maaşınıza haciz konulacaktır.

   İlginize teşekkür ederiz,
   Kredi Bülteni

 25. merhaba ; ben bir ihtiyaç kredisinde ; ödemelerde gecikmede yani 24 aylık 12 inci taksidi öderken ; yaklaşık 36 gün gecikmeli ödemiş olacagım . Bu durumda en kötü ne olur ?

  • Merhaba,

   Kredinizi geç ödemeniz durumunda öncelikle kredi taksidiniz için gecikme faizi işleyecektir. Ayrıca 36 gün gecikme olması durumunda kredininizin ödenmesi gereken 2. taksidi de gelecektir. Bir defaya mahsus olmak üzere 36 gün gecikmeli olarak 2 taksidi ödemeniz halinde sadece faiz işleyecektir. Ancak 36 gün sonra sadece 1 taksidi öderseniz, bundan sonraki tüm kredi taksitleriniz gecikmeli olarak ödenmeye devam edecektir ki bu da kredi sicilinizi olumsuz etki edecektir. İdari takip süreci ise toplam 80 günlük bir gecikme olması durumunda başlamaktadır.

   İlginize teşekkür ederiz,
   Kredi Bülteni

 26. merhabalar ben ktu de öğrenciyim.vakıfbank bizim adımıza kredi kartıcıkarmıs ve bu okulda dagıtıldı ve bende aldım..daha sonra ben kredi kartını kullandım ve ödeme sansım olmadı.500 tl limitliydi ve hepsini kullanındım.yaklasık 5 ay önce kredi kartım kullanıma kapatıldı.ben yine ödeyemedim.2 gün önce bankaya giderek taksitlendirme yapılmasını öyle ödeyeceğimi söyledim.borcum toplam 860 tl olmuş.bunu 200 250 tl civarında bi parayı ödeyip daha sonra taksitlendirme olabilirsse olacagını söylediler.bugün de avukat aradı ve 5 gün içinde belirlenen miktarın ödenmesini aksi takdirde icra işlemi baslatılacagını söyledi..ben bu belirlenen miktarı ödediğimde taksitlendirme yaparlar mı?bir de geçikme faizi falan eklenmiş halde 860 tl midr?son sorum ise ben bu belirlenen miktarı ödediğimde gecikme faizi toplam paradan düşülür mü? bu sorularıma yanıt verirseniz memnun olurum.şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Borcunuz yasal takip sürecine girdiği için takip, mahkeme, avukat masrafları ile birlikte gecikme faizi de bu rakama eklenmiştir. Size iletilen rakam borcunuzun ödenmesi gereken son bakiyesidir, ancak ödemediğiniz her gün temerrüt faizi işlediği için rakam artmaktadır. Ödeme yapacağınız gün bankadan son güncel borcunuzu mutlaka öğrenin. Eğer bankayla taksitlendirme konusunda anlaşırsanız faiz ve masraflar dahil tüm borcunuz yapılandırılacaktır. Bankanın size vermiş olduğu yasal süreci geçirmemenizi öneririz.

   İlginize teşekkür ederiz,
   Kredi Bülteni

   • Merhaba arkadaslar dosya masrafi icin garanti bankasini mahkeme ye verdim ve kazandim fakat banka icerde kredi borcumvar diye direk bu tum borcun yani taksitli borcun tTamam’ı ni yatirmami aksi durumda haciz yoluyla alacakları ni mesaj olarak iletmisler benim sorum boyle birseye hakları varmi birde ailemle oturuyorum aileme ait esyalara haciz uygulayabilirlermi simdiden tesekkurler…..

 27. merhaba,

  hangi bankaya ait olduğunu bilmediği yasal takip borcum var. herhangi bir bilgi verilmedi şimdiye kadar kredi çekmek istediğimde öğrendim. hangi bankadan böyle bir işlem yapıldığını nasıl öğrenebilrim

 28. Merhaba. Eski esimin bir suru kredi karti borcu cikti ve odeyemiyor. Hepsi kisisel kartlar ve icinde bana ait yapilmis hicbir kisisel harcama yok. ancak kredi karti harcamalarinin cok da buyuk olmayan bir kisminda mutfak harcamalari ve disarida yenilen yemekler var. Bunlar evlilik birligini temsilen yapilmis sayilip, bu durumda 6 ay once baska sebeplerle bosandigim ve hicbir bagimin kalmadigi eski esimin borclari yuzunden bankalar bana icra takibine baslayabilir mi? Bu arada eski esimle konustum o kesinlikle borclari bana intikal ettirmek istemiyor.
  Lutfen cok rica ediyorum cevaplayin. Iyi calismalar.

 29. merhaba 2011 yılında yurt dışında işyeri açtım ve bundan dolayı 8 kredi kartı 3 normal kredi yani toplamda 80 bin liralık borcum oldu işyeri açmış olduğum ülkede (Suriye) karışıklık dolayısı ile bütün yatırımım heba olup gitti şu anda hakkımda biri kefil olmaktan 12 icra dosyası mevcut adıma kayıtlı hiç bir mal varlığım yok ailemin bana tahsis ettiği evde yaşıyorum evimde sadece yaşamımı idame ettireceğim eşyalarım var borçlanmadan öncede malım yoktu şu anda işsizim ailemin yardımı ile geçiniyorum mükelleflikten kalan bağkurum var kardeşim ödüyor ayrıca babama ait arsayı ipotek ettirip kredi kullanmıştım onuda babam ödüyor ama kredi benim adıma icra müdürlüklerinin hepsine malvarlığı bildiriminde bulundum bundan sonraki süreçte beni ne bekliyor bu konuda bir fikir beyan edebilirmisiniz ..

 30. merhaba
  çok acil cevaplarsanız sevinirim
  2 bankadaki kartım yapılandırıldı, 1 banka ise yanaşmıyor, 2 tanede tüketici kredim devam ediyor. Tüketicileri düzenli ödüyorum. Ama yapılanrılan ve yapılandırılmayan kartların borçlarını aylık ödeyemez duruma düştüm. 2 aydır ödeyemiyorum. Bana idari takip yapılacak denildi. İdari takibe girersem ne olur.
  1-Maaşım var 3400 TL maaşıma haciz gelirmi
  2-Arabam var- Arabama da el konulurmu yoksa maaşımı beyan etsem sadece maaşımdan mı icra kesilir.
  3-İcra işleminde bütün bankaların hepsinin icrası aynı andamı konulur yoksa birinin borcu bittikten sonra diğerimi başlar

 31. merhaba öncelikle adım fatma arıdağı benim ve eşimin toplamda 60.000bin tl borcumuz var nerdeyse 8 aydır hiç ödeme yapamıyoruz bize hapis cezası uygulanırmı ne olur bana bir cvp yazın ne gibi bi uygulama söz konusudur acaba ne bankalarla takside girdim ama onuda ödeyemiyorum bu bir teminatmıdır taksitlendiripte ödememe hapis cezası verilirmi ilginiz için teşekkürler şimdiden

 32. benım bankalara kredı ve kredı kartı borclarım vardı hepsı avukattaydı bunları odedım sıcılımı nasıl temızlerım nasıl adımlar atabılırım

 33. merhabalar benim erkek kardeşim ailem kullanmamasını istediği halde inatla kart kullanıyor kara listeye girmesini istiyoruz borcunu ödemeyip fakat kart borcunu ne kadar geciktiğini bilmiyoruz kartlar elimizde ama bankalar bilgi vermiyorlar sizce ne yapmalıyız lütfen yardımcı olur musunuz?

 34. Merhaba Arkadaşlar İsmim Mustafa
  ….Bankasından İhtiyac Kredisi Çektim Ve 12 Ay Sıkıntısız Ödedim Ve Sonradki 4 Ay Ödeyemedim Aynı Bankaya 3,500 Tl Kredi Kartı Borcum Var Onuda Haliyle ödeyemedim
  Geçtiğimiz Ayn Kredimin Tamımını Ve Kartımın 500 Tl Sini Ödedim.

  Şimdi Sorum Şu
  3 Ayrı Bankaya
  Kredi Kartı Borçlarım Var
  Bu Zamana Kadar Hepsini Gününü Gününe Ödedim
  Lakin 6 Aydır Ödeme Yapamadım
  2 Defa Her Kart İçin İhtar Gibi Bişi Yollandı
  Ne Kadar Süre İçinde Avukatlık Olurum
  Ve Avukatlık Oluncada
  Borçlarım Tekrar Taksitlendirme Oluyormu Acaba.?

 35. Kredi kartıma sürekli asgari ödeme yapıyorum. Kullanıyorum da kartımı. Ödemelerim genelde asgari oluyor. Bankadan arayıp herhangi bir şey de demediler. Sürekli asgari yatırmam sıkıntı yaratır mı.

 36. merhabalar babam toki konutlarından daire aldı aylık 330 tl ödüyordu kendisi fefat etti babamın kalan toki borçu çocukları veya eşine ödemesi için gelirmi

 37. üzerinden 6 sene geçmiş ve 70 milyar borcuma ragmen 3 kredi kartı ve 2 kredi daha verdiler.şu an onlarda patlamak üzere

 38. Merhaba benim gb tarafından icraya verilmiştim.olan borcumu ödedim.şuan ödediğime dair yazılı bir belge almam lazım fakat icra takip numaramı veya hangi avukat la görüşmem gerektiğini bilmiyorum geriye dönük bu bilgiye nasıl ulaşabilirim..?

 39. MERHABALAR
  ben asgari ücretli+prim olarak çalışıyorum. teb ten kredi çekmiştim aralık ayında.4 aydır ödeyemedim banka ihtarname çektim ödeyemedim daha sonra taksitlendirme yoluna gittiler ilk taksiti peşin istediler tarih te çok yakın old.için ödeyemdim 2 gün önceydi taksit. borcum 4700 tl ve 400 tl taksitti bugün mesaj geldi taksitiniz ödenmediği taktirde yasal takip başlayacaktır diye şimdi ne yapmam gerekiyor banka tekrardan ödeme planı oluşturabilirmi banka nasıl bir yol izlerler bana. teşekkür ederim ilginiz için şimdiden kolay gelsin

 40. merhaba bu gün bankadab bir mesaj aldım gecikmelerinizi gidermemeniz durumunda yarın banka izleme süreciniz başlatılacaktır ödeme yapacam fakat ayın 1 de maaş alıyorum o zamana kadar bir sorun olurmu kartımda iptal olsun istemiyorum acele cevap tşkler

 41. 2 dönemdir kredi kartı borcumu ödeyemedim banka takibine alındığıma dair bi mail aldım banka takibi nedir yasal ve idari takipten farklımıdır bilgilendirirseniz sevinirim

 42. eşimin yaklaşık 80 000 tl faizleriyle benimde 30 000 tl borcumuz vardı bugün garanti bankasına olan borcumu bitirdim evime haczede geldiler fakat evimde olmadığım için eşimin babasıda kapıyı açtımamış eşyada yazamadılar fakat avukatlarla anlaşmaya gidin gerçekten çok kolaylık sağlıyolar sonuçta onlarda insan allah herkese ödemeyi nasip etsin borçlarını ve bidaha bankaların eline düşürmesin…..

 43. Benim kredi kartına yaklaşık olarak 900 TL Borcum var ve 4 aydır asgarisini yatıramadım ne gibi bir yol izlenir sizce ne yapmalıyım …

 44. Merhaba, benim finansbank kredi kartimi 2 ay gec yatirdim kisitlama geldi boorcu yatirdim kisitla dvm edio benim sorum ev kredi cekmek isitiom acaba ne zaman cekebilirim?

 45. merhabalar benim kredi borcum var yapı krediye 11 850 TL diydi şuana kadar ödedim 3800 TL kaldı işten ayrıldım evde kitap yazıyorum ve aldığım paraları elimden geldiği kadar yatırıyordum ama şu 3 ay da yatıramadım avukat aradı beni 3800 TL borcunuz var dedi biliyorum dedim ve sonra buğün 3800 TL ödemezseniz borcunuz 5000 TL olacak dedi. kabul etmiyorum dedim. aradan bir hafta geçti tekrar avukat aradı. Beni ne zaman yatıracaksınız dedi. ve ben şuan param yok borcumu inkar etmiyorum tabiki ödeyeceğim dedim. 1500 Tl ödemeniz lazım dedi Sonra aradı 1000TL ödemeniz gerek dedi. Yapılandırma yapayım diye bankaya gittim ve beni arayan avukatı aradı 1000 TL yatırın yapalım dedi. Zaten 1000 TL olsam neden yapılandırma yapayım ki borcumu ödemek istiyorum ama kabul etmiyorlar uzlaşmıyorlar napabilirim.

 46. mrb kolay gelsin ben şuan işsizim we 3 aydır kredi kartı borcumu ödeyemiyorum garantı yapı kredi we finanssa 3 ayrı kart borcumm var we toplamı 5000 tl civarında şimdi ben bakarım sezonluk yerlerde gecıcı çalışıyorum anma bankadakı adres annemim ew adresi oraya icra gelir mi we ben şimdi yasal takıbe düşmüşüm bankayla weya avukatamı gıdeyım anlasmaya weya hiç birisine gitmiyeyim mi borçlarımı 2 ay sonra ödemeye baslayabilirim lütfen cvp yazarmısınız bu süreç nasıl işler şimdiden tşk ne yapmalıyım

 47. Merhaba,

  iki ayri bankadan almis oldugum kredi kartarini 80 gun kadar odeyemedim. borclarimdan birini taksitlendirdim ve diger bankadan takibe alindigima dair yazi geldi.2. bankaya olan borcumu taksitlendirme sansim var mi?. diger bankayla olan taksitlendirme bir engel olur mu?

  • Ödenmeyen kredi veya kredi karti borcularinızı 90 gün sonunda + 7 gün daha ödeme süresi verilir bu 7 günde son üç ayın ödenmesi gereken taksit tutarlarini ödenirse Yapilandirma yapmadan normal kredinize devam edersiniz.son 3 ödemenizi nakit yapamazsaniz eğer yapilandirma yapabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Most Popular

Kredi Notunuz Nasıl Belirlenir

Kredi notunuz neye göre belirleniyor? Kredi notumu nasıl yükseltirim diyorsanız, aşağıda belirtmiş olduğumuz maddeleri dikkatlice okumanızı önereceğiz. Zira bu maddeler kredi notunuzu etkilemektedir. Toplam %100...

Banka Kartları ve Kredi Kartlarının İnternet üzerinden kullanıma açılması

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’nun Şubat 2017’de aldığı bir karar ile Türkiye’deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için kart hamilinin...

Milli Ödeme Sistemi TROY

Troy Nedir? Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşelerinde ödeme yöntemi logosu bulunmaktadır. Ülkemizde Visa ve Mastercard en çok kullanılan yöntemlerdir. BKM...

Kara liste Affı Geliyor

Tüketici ve şirketlere sicil affı ile karaliste den çıkması için yeni tasarı mecliste geçen cuma günü  torba yasada yer aldı. Kara liste affından 11...

Recent Comments

fatih elma on Kredi Notu Kaç Olmalı?
ericfinancee@gmail.com on YapıKredi WorldCard Limit Arttırma
saıt on Bankalar
Hudavendigar on Bonus Card Limit Artırma
SEBAHIDDIN Çelik on PTT Artık Kredi Veriyor.
Turan karaca on PTT Artık Kredi Veriyor.
cihan yücel on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
halil ibrahim gürsoy on Bonus Card Limit Artırma
Hatice Zergül Bilgütay on Finansbank CardFinans Limit Arttırma
murat yeni on Akbank
Ömer Bedir on Neden Kredi Alamıyorum?
RAMAZAN on Bankalar
imirzeali kekec on Fitch Ratings nedir, kimdir?
Erhan Uğurbaşçiçek on Bonus Card Limit Artırma
by_isyakar@hotmail.com on Neden Kredi Alamıyorum?
tuncer selçuk on Bankalar
busra.kck@hotmail.com on Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Süreci
murat küçükkılınç on Finansbank CardFinans Limit Arttırma
aleynaçeyiznüfidehoroz on ING Bank
halil paçacı on Bonus Card Limit Artırma
şeref şahintürk on Garanti Bankası
şeref şahintürk on Garanti Bankası
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
saliha aydogdu on Bonus Card Limit Artırma
mesut özkaran on Bonus Card Limit Artırma
orhan şahin on Bonus Card Limit Artırma
mustafa karaatmaca on Neden Kredi Alamıyorum?
haci karasakal on Bonus Card Limit Artırma
Müge Karakuş on Bankalar
funda boldurmaz on Bankalar
%d blogcu bunu beğendi: