İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Kredi, Kredi Bülteni, Mevduat, Taşıt Kredisi

Moody’s 26 İtalyan Bankasının Kredi Notunu Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s aralarında UniCredit ve Intesa Sanpaolo’nun da yer aldığı 26 İtalyan Bankasının mevduat ve uzun vadeli borç notlarını 1 ile 4 basamak aralığında düşürdü. Kredi […]

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s aralarında UniCredit ve Intesa Sanpaolo’nun da yer aldığı 26 İtalyan Bankasının mevduat ve uzun vadeli borç notlarını 1 ile 4 basamak aralığında düşürdü.

Kredi derecelendirme kuruluşunun yaptığı açıklamada İtalya bankalarının, giderek kötüleşen finansal sektör, ülke ekonomisi ve olumsuz ekonomik koşullar karşısında kırılganlıklarının çok daha fazla olduğunu belirtti.

Moody’s İtalya’nın en büyük bankası UniCredit ve İtalya’nın en büyük ikinci bankası Intesa’nın notunu bir kademe düşürdü. Böylece her 2 bankanın da notu A3 seviyesine çekilmiş oldu. İtalya’nın üçüncü büyük bankası Banca Monte dei Paschi di Siena (BMDP)’nın kredi notunu iki basamak, dördüncü büyük banka olan Banco Popolare’in notune ise bir basamak indirerek “Baa3”e düşürmüş oldu.

Moody’s daha önce 13 Şubat tarihinde de Avrupa’daki borç krizinin çözümüne dair şüpheler ile İtalya ve diğer 5 Avrupa ülkelerinin kredi notunu,düşürmüş, İtalya’nın görümünü negatif olarak belirlemişti.

Ayrıca kredi notunu indirdiği tüm bankaların görünümlerini “negatif” olarak belirleyen Moody’s, finansal problemlerin artması veya uzun vadeli kredide indirime gidilmesi durumunda kredi notlarının tekrar düşme ihtimalinin olduğunu iletti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.