Kredi, Kredi Kartları

Banka Hesaplarınızın Çalınmaması için 5 Kural

Artık İnternet üzerinden veya atm’lerden banka kartı  ve kredi kartları ile bir çok işlem yapılmakta bankalar her ne kadar güvenliğe çok önem verse bile en fazla internet üzerinden dolandırıcılık işlemleri biz […]

Artık İnternet üzerinden veya atm’lerden banka kartı  ve kredi kartları ile bir çok işlem yapılmakta bankalar her ne kadar güvenliğe çok önem verse bile en fazla internet üzerinden dolandırıcılık işlemleri biz müşterilerin hatalarından kaynaklanmaktadır.

Banka hesaplarımızın çalınmaması veya Kredi kartlarımızın kopyalanmaması için ne yapmalıyız?

1. Dolandırıcı E-Posta ve Telefonlar

  • Bankalar kesinlikle e-posta aracılığı veya Telefon açarak sizden kişiler bilgilerinizi kredi kartı numaranızı  veya parolanızı istemezler
  • .E-posta yolu ile virüs gönderilebilmektedir. bunlar genellikle ekstre.exe uzantılı maillerdir. Bu tür mailleri açmamanız okumadan silmelisiniz.
  • Telefon ile arayıp sizi ödül kazandınız veya kişisel bahaneler ile kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi almak isteyebilirler.

2. Browser’ınıza bankanızın web adresini yazarak girin

  • Bankanızın internet şubesi veya kredi kartınızın internet şubesine girebilmek için devamlı olarak tarayıcınıza bankanızın internet adresinizi yazarak giriniz. Aksi taktirde farklı kopya bir sayfaya yönlendirilebilir. Ve bu sayfa üzerinden bilgilerinizi dolandırıcılara kaptırabilirsiniz.

3. Özel bilgileriniz gizli kalsın

  • Dolandırıcılar size telefon ile TC kimlik numaranızı, doğum tarihinizi gibi bilgileri sorabilir. Bankalar bu tür gizli bilgileri güvenlik dolayısı ile sadece parola işlemlerinde sormaktadır.
  • Bankalar Annenizin kızlık soyisminin tamamını istemezler. Annenizin kızlık soyisminin tamamını isteyenlerden şüpe duyunuz.
  • Çok yakın tanıdığınız kişilerden bile bu bilgiler internet aracılığı ile sorulmuş olsa bile bu bilgileri vermeyiniz.

4. Kolay  Parola Seçmeyin

  • Doğum tarihi, adınız, soyadınız veya standart ardışık rakamlardan oluşan parolaları seçmeyin. Kolay tahmin edilemeyecek parola ve şifreler olmaldır.
  • Ayrıca Bankanızın parola ile ilgili geliştirmiş olduğu uyulamaları kullanabilir. Cep telefonunuza kısa mesaj olarakta şifre isteyebilirsiniz.

5. Güvenli Bilgisayarlardan İnternet Şubesine Giriş Yapın

  • Bilgisayarınıza anti virüs programı kurun, bilmediğiniz tanımadığınız bilgisayarlardan internet şubelerine giriş yapmayın. Örnek internet kafe v.b.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.