İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Kredi, Kredi Kartları, Taşıt Kredisi

Merkez Bankası Kara Liste Nedir?

Bireysel kredi, kredi kartı, çek, senet gibi banka ile olan ilişkilerinizin tüm bilgileri aylık olarak bankanız tarafından T.C. Merkez Bankası’na iletilmektedir. Kefil olduğunuz kredi ve kredi kartları da bu listeye […]

Bireysel kredi, kredi kartı, çek, senet gibi banka ile olan ilişkilerinizin tüm bilgileri aylık olarak bankanız tarafından T.C. Merkez Bankası’na iletilmektedir. Kefil olduğunuz kredi ve kredi kartları da bu listeye dahildir.

Ödeme düzeninize ve kullanım bilgilerinize göre bir kredi notunuz bulunmaktadır. Tüm bu kayıtlar Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulmaktadır. Yeni kredi, kredi kartı, çek, senet başvurularınızda banka tüm geçmiş işlemlerinizi ve ödeme düzeninizi bu kayıtlardan incelemekte ve bu doğrultuda başvurularınıza onay vermektedir. Eğer ödemelerinizde herhangi aksama ya da düzensizlik yok ise daha sonra yapacağınız başvurularda bu size olumlu olarak yansıyacaktır. Aynı şekilde ödeme düzensizliği, kredi kartı borçlarınız, karşılıksız çek-senet bilgileriniz incelendiğinde ise banka yeni başvurularınızda red cevabı dönebilmektedir.

Bankalar ile daha önce gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerin hepsi bir havuz sistemiyle Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’nda olumlu ya da olumsuz tüm bilgiler toplanırken, Merkez Bankası’yla sadece olumsuz bilgiler paylaşılmaktadır. Tüm bu bilgiler 5 sene boyunca kayıt altında tutulmaktadır. Ödeme sorunu yaşadığınız borcunuz kapansa dahi bankalar 5 yıl boyunca bu bilgilere ulaşabilmektedir. Merkez Bankası’ndan sadece olumsuz kayıt bilgileri alınabildiği için de bu listeye “kara liste” denilmektedir.

Bankaya bir başvuru gerçekleştireceğiniz zaman kara liste bilgilerinizi veya burada kayıtlı herhangi bir kaydınız olup olmadığını banka çalışanlarına danışabilirsiniz.


4 Comments

  1. SİLDİRMEK İSTESEK BEŞ SENEDEN ÖNCE SİLİNİRMİ BORÇ KAPANDIYSA

  2. malesef

  3. kimsebilmez

    kesinlikle beş sene ile alakası yok borcunuzu ödediyseniz en fazla bir sene sonra tekrar kredi kartı alabilirsiniz

  4. FARUK

    BENİM 3 SENE OLUYOR HALEN KREDİ KARTI ALAMIYORUM ASKERE GİDERKEN 20 TL KALMISTI KREDİ KARTIMA BORC 4 AY ÖDEMEDİM DİYE KARA LİSTEYE ALMISLAR ÖDEDEDİM BORCUMU AMA KREDİ KART VEYA KREDİ VERMİYORLAR NE YAPMAM LAZIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.