Kredi

Bankalar Kredi Kullandırırken Nelere Dikkat Ediyor?

Bankalar kredi kullandırırken kredi kullanan kişi veya işletmenin finansal, performans kriterlerine göre değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirme kriterleri her bankaya göre farklılık göstermektedir. Kredi Kullandırırken Bankaların Dikkat Ettiği Hususlar Risk Raporu Risk […]

Bankalar kredi kullandırırken kredi kullanan kişi veya işletmenin finansal, performans kriterlerine göre değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirme kriterleri her bankaya göre farklılık göstermektedir.

Kredi Kullandırırken Bankaların Dikkat Ettiği Hususlar

Risk Raporu Risk Merkezleri tarafından üye banka veya finans kuruluşlarının birbirleri arasında paylaştıkları bu raporda kredi veya kredi ürünler kullanıcak müşterilerin limit, performans bilgilerinden oluşan kredi notları bulunmaktadır. Bankalar kredi kullandırırken öncelikle bu raporu dikkate alırlar, diğer bankalarla olan limit, ödeme, performans ilişkileriniz önemlidir. Risk raporunuzu Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu  ’dan makalelerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Aylık Net Gelir bankalar kredi veya kredili ürün kullandırırken önem verdiği ikinci bir husustur. Alacağınız kredinin aylık ödeme tutarları aylık geliriniz üzerinden ödebileceğiniz tutar hesaplanır ve kredi limitinizi büyük oranda aylık geliriniz belirler. Çoğu kişinin yasal olarak maaşı asgari ücret olarak gözükmektedir, bu yüzden krediler genellikle kredi limitleri düşük olduğu için yüksek limitli kredi kullanımlarında banka onay vermemektedir. Banka bu tür durumlarda kredi kullanan şahıs / şirketlerden gelirini belgelemesini istemektedir.

Yaş sınırlamaları kredi kullanım ile ilgili diğer bir etkendir. Ülkemizde yasal olarak 18 yaşını doldurmamış kişiler kredi ve kredili ürünleri kullanamamaktadır. Bankalar ayrıca 65 yaş üzeri kişilerede kredi kullandırımında zorluk çıkartmaktadır. En ideal kredi kullandırım yaşı ise 35-50 arasında görzükmektedir. Yaş ayrıca kredi kullanımında sizin sigorta masraflarınızıda etkilemektedir.

Meslek ve İş Deneyimi kişinin yaşam standartını, eğitim, geliri ile ilgili bankaya önemli veri kaynağıdır. Bankalar kişlerin mesleklerinin yanı sıra iş deneyimlerini, en son işyerinde ne kadar çalıştığı kredi kullandırırken önem verdiği bir kriterdir.

Mal Varlığı ile bankalar kredi kullandırırken malvarlığına dikkat etmektedir. Kişinin veya işletmenin üzerine kayıtlı taşınmazı, malı veya mülkü var ise kredi kullandırım oranını arttıracaktır.

Medeni hali evliler sorumluluklarının olması eşlerinin aile bütçesine katkıda bulunmaları dolayısı ile bekarlara oranla daha avantajlı olabiliyorlar.


3 Comments

  1. RAMAZAN ATA ATA

    anlayamıyorum bankalar kımlere kredı verıyor. kımın odeme performansı duzgunkı . gecmıste sıkıntılarımız oldu elbette hepsınıde faiziyle catır catır odedım…… gerı donus sagladım sımdı odeme yukum az oldugu halde kredı vermıyorlar lanet olsun hepsıne

  2. gulsah duru

    Aynen öyle 3,5 milyar gelirim war esiminkini eklemiyorumbile neymis 5/6 yil ewelki mewzudan verilmio insan hep ozamnandami kaliyor alllah kimseyi bankalara muhtaç etmesin

  3. Alim

    10 aylık ltd firmam var bir yıl once kullanılan bir kredim var odemesi on onbes gun gecikmeli benim adıma firma ortak yok kredi cıkma olasılıgı olabılırmı yada bosamı kurek çekiyorum bi anlayan yardımcı olabilirmi konu hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.