Kredi

Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu kişilerin veya ticari işletmelerin bankalar üzerinde bulunan kredi, kredi kartı gibi kredili ürünlerin borç, limit ve performans bilgilerinin sunulduğu rapordur. Tüm Bankalar ile olan borç, limit […]

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu kişilerin veya ticari işletmelerin bankalar üzerinde bulunan kredi, kredi kartı gibi kredili ürünlerin borç, limit ve performans bilgilerinin sunulduğu rapordur.

Tüm Bankalar ile olan borç, limit ve performans ilişkilerinizin tümünü KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ve TBB (Türkiye Bankalar Birliği) tarafından tutulmaktadır. Üye bankaların KKB veya TBB Risk merkezlerine kişilerin ve ticari müşterilerinin borç, limit ve ödeme performanslarını bankalar aralarında risk durumlarını paylaşırlar.

Kısaca, Kredi veya kredili ürünlere başvurusunda bulunurken başka bankadaki borçlarınızı, limitlerinizi kredi notunuz sayesinde diğer bankalar görür ve buna göre değerlendirir.

Kredi notunuzu tüm bankalar nezlinde aynıdır. Fakat bu sizin kredi almanız için engel değildir. Her bankanın kendi kredi kullandırma kriterleri farklıdır. Kredi notu düşük kişi veya işletmelere kredi çıkmayacağı anlamına gelmez.

Kredi Notu  Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu banklardan alınan veriler doğrultusunda çıkmaktadır. Tüm ödeme performanslarınız, kredi, kredi kartı başvurularınız ve bankalarda olan limitleriniz ortak bir havuzda toplanarak sizin kredi notunuzu yani skorunuzu oluşturmaktadır.  Kredi Notunuzu birden yükseltemez veya düşüremezsiniz, bankalar ilişkileriniz neticesinde gelişmektedir. Ödemeleriniz düzenli yaparsanız, limitleriniz yüksek olursa kredi notunuzda zaman içersinde yükselecektir.

Kredi Notunuzu öğrenmek için ;  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu  ‘dan makalelerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.