Kredi

Kredi Risk Raporu veya Çek Raporunu Nasıl Öğrenirim?

Kredi risk raporunun ne işe yaradığını daha önceki Risk Raporu Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Öğrenebilirim? yazımızda belirtmiştik. Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen kredi risk raporu veya çek raporunu bireysel ya da […]

Kredi risk raporunun ne işe yaradığını daha önceki Risk Raporu Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Öğrenebilirim? yazımızda belirtmiştik. Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen kredi risk raporu veya çek raporunu bireysel ya da kurumsal olarak internet üzerinden ve sms ile öğrenebileceksiniz.

Bireysel veya kurumsal kullanıcılar Kredi Risk Raporu veya Çek Raporu almak için Kredi Kayıt bürosu sitesinden üye olmaları gerekmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu (KBB) Bireysel Üyelik için;

https://isube.findeks.com/ers/uyelik/bireyselUyelik.xhtml dresinden formu doldurarak üyeliğinizi yapabilir ve anında kredi risk raporunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KBB) Kurumsal Üyelik İçin;

https://isube.findeks.com/ers/uyelik/ticariUyelik.xhtml adresinden üyelik formunu doldurduktan sonra Kredi Kayıt Bürosu üyeliği kabul eden bankalar aracılığı ile belge ve imzaları tamamladıktan sonra banka tarafından kontrolu sağlandığı zaman sisteme üyeliğiniz kabul edilir ve kredi risk raporu veya çek raporunu öğrenebilirsiniz.

Bireysel/ şahıs firmaları için kullanıcı adları (TCKN) TC Kimlik numarasıdır. Kurumsal / Tüzel kullanıcılar, kullanıcı adları olarak (VKN) Vergi Kimlik Numarası ile TCKN ayrı ayrı yazarak sisteme giriş yapabilirler.

İnternet Üzerinden Kredi Risk Raporu veya Çek Raporu Nasıl Öğrenebilirim?

www.kkb.com.tr adresinde bulunan internet şubesi üyelik panelinden giriş yaparak rapor işlemleri menüsünden kendinize ait kredi risk raporu veya çek raporunuzu öğrenebilirsiniz.

3. kişi ve kurumlara ait kredi risk raporu veya çek raporu öğrenmek için internet şubesine giriş yaptıktan sonra risk raporu istediğiniz kişi veya kurum bilgilerini sisteme girerek KKB rapor istediğiniz kişilere SMS ile bilgilendirme yaparak onay istenir. Rapor sahibi SMS ile onay vermesi durumunda talep ettiğiniz 3. kişinin raporuna ulaşabilirsiniz.

SMS ile Kredi Risk Raporu veya Çek Raporu Nasıl Öğrenebilirim?

SMS ile rapor talebinde bulunmak için yukarıda belirttiğimiz KKB internet şubesine bireysel veya kurumsal üye olmanız gerekmektedir. Kredi risk raporu veya çek raporu işlemleri sisteme kayıt ettiğiniz telefon üzerinden yapılmaktadır. Rapor talebini ilettiğinizde size 2 mesaj gönderilmektedir. Birinci mesajda detaylı rapora ulaşabilmeniz için referans numarası, ikinci mesajda özet rapor iletilmektedir.

SMS İle Kendinize Ait Kredi Risk Raporu Öğrenmek için;

Aralarında boşluk bırakarak “Riskim” yaz, “TCKN veya Vergi kimlik numarasının son dört rakam“ını ekleyerek 4552‘ye SMS gönderebilirsiniz. Örnek SMS : Riskim 4567

SMS İle Kendinize Ait Çek Raporu Öğrenmek için;

Aralarında boşluk bırakarak “Cekim” yaz, “TCKN veya Vergi kimlik numarasının son dört rakam“ını ekleyip 4552‘ye SMS gönderebilirsiniz. Örnek SMS : Cekim 4567

SMS ile 3. Kişiye Ait Kredi Risk Raporu öğrenmek için;

Tüzel kişilerin rapora onay verebilmesi için sisteme üye olması gerekmektedir. Üye olmayan kişilerin  raporları sorgulanmamaktadır. Ayrıca iki farklı formatta kredi risk raporu sorgulayabilirsiniz.

  1. Aralarında boşluk bırakarak “Risk” yaz, 3. kişinin TCKN/VKN’si, ilişkili olduğu bankanın adı, TCKN/VKN numaranızın son 4 hanesini ekleyip 4552‘ye SMS gönderebilirsiniz.
    Örnek SMS : Risk 12345678912 XYZBANKASI 1234
  2. Aralarında boşluk bırakarak “Risk” yaz, 3. kişiye ait çek numarası, TCKN/VKN numaranızın son 4 hanesini ekleyerek 4552‘ye SMS gönderebilirsiniz.
    Örnek SMS : Risk 2930555 208 0155 000185438404 4567

SMS ile 3. Kişiye Ait Çek Raporu öğrenmek için;

Aralarında boşluk bırakarak “CEK” yaz, 3. kişiye ait çek numarası ve  “TCKN veya Vergi kimlik numarasının son dört rakam“ını ekleyerek 4552‘ye SMS gönderebilirsiniz.
Örnek SMS : CEK 2930555 208 0155 000185438404 4567


2 Comments

  1. Ziraat bankasından emekli maaşını almaktadır Akbank’a kredi borcum var tkip kararna girdi bankadan kredi alabilirmiyim

  2. Ahmet

    Gelen sms i onaylayarak 60 ay boyunca Baskalarına vermiş olduğum risk raporu alma yetkisini nasil iptal edebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.