Kredi

Mortgage nedir, Konut Kredisi ile Arasındaki Fark Nedir?

Türkiye’de 2007 senesinde Mortgage, Konut kredisi yerine geçmiştir. Mortgage kelime anlamı olarak rehinli satış, ipotekli satış anlamına gelmektedir. Avrupa’da kelime olarak Mortgage kullanılmakta Türkiye’de Mortgage yerine daha çok konut kredisi […]

Türkiye’de 2007 senesinde Mortgage, Konut kredisi yerine geçmiştir. Mortgage kelime anlamı olarak rehinli satış, ipotekli satış anlamına gelmektedir. Avrupa’da kelime olarak Mortgage kullanılmakta Türkiye’de Mortgage yerine daha çok konut kredisi kelimesi kullanılmaktadır. Şuan eski konut kredisinin yerini Mortgage aldığı için bu teleffuz bir sorun teşkil etmemektedir. Yani Mortgage bir çeşit kredi türüdür. Ve şuan ülkemizde bankalar tarafından sağlanan konut kredisi Mortgage‘dir.

Mortgage ile Konut Kredisi Arasında Ne Fark Vardır?

Konut kredisinin kullanım vadesi maximum 5 yıla kadar, faiz oranları yüksek ve 2 ay taksit ödemezseniz tüketici hakları gereği bu taksit tutarını bir sene içersinde ödeyerek telafi edilebiliyordu. Fakat Mortgage olduk ise 30 yıla kadar düşük faiz oranlı en uygun konut kredisini kullanabilirsiniz. Fakat, 2 ay taksit ödemediğiniz taktirde vermiş olduğunuz peşinatı ve ödemiş olduğunuz taksit tutarlarını banka size geri ödeyerek sizin evinizi satışa çıkartmaktadır. Bu yüzden Mortgage kredisi alırken çok iyi hesaplayarak alım yapılması gereken en önemli kredi türüdür.

Mortgage ile ev sahibi olabilmeniz için konut tutarının %25’i peşinat olarak vermeniz gerekmektedir. Avrupa’da Mortgage vergi avantajıda sağlamaktadır. Fakat ülkemizde şuan için yasada vergi muaf tutulduğu için vergi avantajı sağlamamktadır. Mortgage‘ın Avrupa’da en önemli özelliğinden biri ise bankalar haricinde Mortgage kredisi kullandıran şirketler mevcut, ülkemizde şuan sadece bankalar kullandırmaktadırlar.

Avrupada uygulanan Mortgage ülkemizde tam manasıyla uygulanmamaktadır. Ülkemizde konut kredisinin yerini almıştır. Ve en büyük avantajı uzun vadede düşük faizli kredi kullandırımını sağlamasıdır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.