Kredi

Ziraat Bankası’nın Adı Değişiyor

1888 yılında kurulmuş olan Ziraat Bankası, kuruluşunun 124. Yılını kutlamaya hazırlanırken ismini ve logosunu değiştireceğini  söyledi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın bu değişikliğe ihtiyaç duymalarının nedenini “çağın gereklerine ayak […]

1888 yılında kurulmuş olan Ziraat Bankası, kuruluşunun 124. Yılını kutlamaya hazırlanırken ismini ve logosunu değiştireceğini  söyledi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın bu değişikliğe ihtiyaç duymalarının nedenini “çağın gereklerine ayak uydurmak” şeklinde açıkladı.  Ayrıca Ziraat Bankası isminin çok uzun olduğunu, dünyanın her yerinde kolayca anılabilecek ve kullanılabilecek bir isim değişikliğine gitmeleri gerektiğini belirtti.

Hüseyin Aydın, TBMM Kit (Kamu İktisadi Kuruluşları) Komisyonu’nda önceki gün Ziraat Bankası 2009-2010 dönemi hesaplarına ilişkin görüşmeler gerçekleştirdi. Aydın, görüşmelerde bankanın 2011 yılında geniş çaplı değişim ve dönüşüm projesi başlattığını belirtti. Ayrıca Ziraat Bankası’nın faaliyetlerinin yurtdışında da gelişerek devam edeceğini ve banka isminin yurtdışında kullanımın zor olduğunu, görüşmüş olduğu 110 yabancı bankanın da “Ziraat Bankası” adını duymadıklarını öğrendiğini vurguladı. Bu kapsamda banka isminin uluslararası normlarda uygun başka bir isim ile yenilenmesinin doğru olacağı eklendi. Bu konuda da HSBC Bank’ın ismi örnek gösterildi ve dünyanın her yerinde HSBC Bank’ın aynı telaffuz edildiğini ancak Ziraat Bankası’nın “Bank of Ziraat” ya da farklı bir şekilde anıldığını söyledi.

Logo ve isim değişikliğine giderken Ziraat Bankası isminin korunacağı belirtilirken, ilk gelen isim önerileri olan “ZRT Bank”, “TCZ Bank” ve “Z Bank” banka yöneticileri tarafından gülümsenerek karşılandı.

24.05.2012 tarihinde Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın konu üzerine yapmış olduğu basın açıklaması ise şu şekilde:

“Müşterilerimize daha etkin hizmet vermek ve Ziraat Bankası’nı yüksek rekabet gücüne eriştirmek, başlatılan değişim-dönüşüm çalışmalarının öncelikli konusudur. Bununla birlikte Ziraat Bankası’nın özellikle yurtdışı isim kullanımında markanın algılanmasını kolaylaştıracak şekilde başak amblemini ve Ziraat adını muhafaza etmek kaydı ile çalışmalarımız devam etmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olan Bankamızın başak amblemi ve Ziraat ismi, koruyacağı ve geleceğe taşıyacağı değerlerin başında gelmektedir.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz olunur.”

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.