Mevduat

Eski Hesaplarınız Zamanaşımına Uğramış Olabilir?

Bankada paranız kalmış olabilir? Bir çoğumuzun bankalarda hesap açıp unuttuğumuz veya başka banka ile çalışmaya başaladığınızdan dolayı hatırlamadığınız hesaplarımız olabilir. Bu tür bankalarda unutulmuş hesaplar zaman aşımına uğramaktadır. Ve zamanaşımını sizin […]

Bankada paranız kalmış olabilir? Bir çoğumuzun bankalarda hesap açıp unuttuğumuz veya başka banka ile çalışmaya başaladığınızdan dolayı hatırlamadığınız hesaplarımız olabilir. Bu tür bankalarda unutulmuş hesaplar zaman aşımına uğramaktadır. Ve zamanaşımını sizin için araştırdık.

Zamanaşımı nedir, Hesabım zamanaşımına girerse ne olur?

5411 Sayılı Bankacılık kanunu’nun 62. maddesine göre, mevduat, fon, alacaklarını en son işlem tarihi veya herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içersinde herhangi bir  işlem yapılmamış mevduat, katılım fonu, emanet, alacak gibi işlemler zamanaşımına uğrar.

Zaman aşımına uğrayan mevduat, Katılım Fonu, emanet ve alacaklar Tasarruf Sigorta Fonu‘na devredilecetir.

Hesabım zamanaşımına uğramadan paramı nasıl alabilirim?

2012 yılı itibari ile zaman aşımına uğramış hesaplarınızı aşağıdaki linklerden kontrol ederek, 15 Haziran 2013 tarine kadar hesabınızın bulunduğu bankaların size en yakın şubelerine kimlik bilgilerinizle başvurmanız gerekmektedir.

Hesap Zamanaşımı nasıl Öğrenebilirim?

Türkiye Bankalar Birliğine üye bankalara ait hesapaşımını 2013 Mayıs ayı sonuna kadar aşağıdaki belirtilen adresten isim olarak sorgulayabilirsiniz. İsim olarak sorgularken sizin isim ve soyisimizle bir çok kayıt çıkabilir bunların hangisinin size ayit olduğunu doğum tarihi ve doğum yeri bölümlerini kendi bilgilerinizele kontrol ederek bulabilirsiniz.

Hesap Zamanaşımı Sorgulama

Normal bankalarda Hesabınız varsa ağaıdaki linkden arama yapabilirsiniz.
http://www.zamanasimi.org/tbb

Katılım Bankalarında hesabınız varsa aşağıdaki linkden arama yapabilirsiniz.
http://www.zamanasimi.org/tkbb


1 Yorum

  1. uygun ziya

    15 sene önceki iptal olmuş vee icra ya gitmemşl boru çl kredi kartlarımın çoğunu ödedim.,haalan isıyorlar.,ödemiş olduum banka makbuzlarına 15 senede yazı diye bişi kalmamış kurumuş sararmış.silinmiş çürümüş.,,,banka antent yazısı dahi yok.olmuş ,15 sene sonramı borç aklarına gelmiş.,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.