Mevduat

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili mevduat hesabı yani KMH, en kısa haliyle açıklamak gerekirse vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanmış, acil nakit ihtiyaçlarınızda kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. Mevduat hesabınıza tanımlanmış olması nedeniyle ATM kartınız ile 7/24 […]

Kredili mevduat hesabı yani KMH, en kısa haliyle açıklamak gerekirse vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanmış, acil nakit ihtiyaçlarınızda kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. Mevduat hesabınıza tanımlanmış olması nedeniyle ATM kartınız ile 7/24 bankamatiklerden çekebileceğiniz bir çeşit hızlı kredidir.

KMH Hesabının Özellikleri Nelerdir?

KMH hesabı, ihtiyaç kredisinden farklı olarak limiti önceden belirlenmiş ve hesabınıza tanımlanmış olan bir nakit paradır.
Dilediğiniz zaman kullanma imkanına sahip olursunuz. Kullanmadığınız takdirde herhangi bir masrafı ya da faizi söz konusu değildir.
Kredinin değerlendirme süreçlerinin aksine daha önceden hesabınıza tanımlanmış bir limit olması nedeniyle ihtiyaç anında hemen kullanabilirsiniz.
Kredi çekme gibi şubeden işlem yapmanızı gerektiren bir işlem olmadığı için mesai saatleri dışında da ulaşabileceğiniz bir kredidir.
Nakit çekim dışında hesabınızda nakit para olmaması durumunda, otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz faturalarınızın, kredi kartı ödemelerinizin, düzenli eft/havale talimatlarınızın, kira ödemelerinizin gerçekleşmesini sağlayan bir hesaptır.

KMH Hesaba Nasıl Başvurabilirim?

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) başvurusunu gelir belgeniz ve nüfus cüzdanız ile birlikte vadesiz mevduat hesabınızın bulunduğu banka şubesine iletebilirsiniz. Ayrıca maaş ödemenizin yapıldığı banka şubesinden gelir belgesine gerek kalmadan otomatik olarak limit tanımlanmasını talep edebilirsiniz. Kredili mevduat hesabınız için şube sizden KMH Sözleşmesi imzalamanızı talep edecektir. KMH da bir nevi kredi hesabı olduğu için banka tarafından yine kredi değerlendirme sürecine tabi tutulmaktadır. Bu noktada sizin kredibiliteniz incelenmekte olup kredi kayıt bürosu ve kara liste verileri de göz önünde tutulmaktadır. Daha önce kredi ödemeleriniz ile ilgili bir sorun yaşamadıysanız eğer bu süreç daha da hızlı olacaktır.

KMH Limiti Neye Göre Belirlenmektedir?

KMH hesabınız için tanımlanacak olan limit ihtiyaç kredisinden farksız olmamakla birlikte sizin gelir durumunuza bağlı olarak belirlenmektedir. Aylık maaşınız, yatırım hesaplarınız, mevduat hesap tutarınız, var ise gayrimenkulleriniz ve buna bağlı olarak giderleriniz göz önünde bulundurularak size en uygun limit tespit edilmektedir.


5 Comments

 1. Ev alıcam hangi krediyi almalıyım bi türlü anlayamadım.Yardımcı olabilir misiniz?

  • Müge Karakuş

   Merhaba Necati bey,

   Size daha detaylı yardımcı olabilmemiz için, alacağınız kredi tutarını ve vadesini kredibulteni@kredibulteni.com adresine gönderebilirsiniz.

   Teşekkürler…

 2. Aslan

  Kkb puanın hic yok aylık 3.000 TL gelirim var şirket elemaniyim kredi veren bi banka yokmu bu drumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.