Mevduat

Mevduat faiz getirisi nasıl hesaplanır?

Her bankanın Mevduat faiz oranı, vade süresi ve stopaj oranı birbirinden farklıdır. Bu yüzden Mevduat getirisi her bankaya göre farklıdır. Paranızı mevduata yatırmayı düşünüyorsanız bankalar arasıdaki mevduat faiz oranlarını kıyaslamanızı […]

Her bankanın Mevduat faiz oranı, vade süresi ve stopaj oranı birbirinden farklıdır. Bu yüzden Mevduat getirisi her bankaya göre farklıdır. Paranızı mevduata yatırmayı düşünüyorsanız bankalar arasıdaki mevduat faiz oranlarını kıyaslamanızı öneririz. Mevduat Faiz Oranlarına burdan ulaşabilirsiniz.

Mevduat faiz oranlarını incelediyseniz hesaplama yaparken ilk olarak vade tarihine bakılır, vade tarihine göre faiz oranında değişebilmekle beraber gün sayısı baz alınmaktadır. Örneğin; bazı ay 30 gün bazı aylar ise 31 gün olabilir. 3 aylık mevduat 91-92 gün olarak hesaplanabilir.

Örnek; Mevduat faiz oranı hesaplama

100.000 TL paramız olduğunu varsayalım banka bize 8.5 yıllık faiz veriyor, biz paramızı 1 ay vadeli mevduat hesabında değerlendirmek istiyoruz. 1 ay = 30 gün olarak alıyoruz. Stopaj oranı 6 aydan kısa olduğu için %15 olarak hesaplamamazı yapalım.

Mevduat Faiz Getirisi : (100.000 /100) x (8.5 / 365) x 30
Mevduat Faiz Getirisi : 698,63 TL
Stopaj (%15) : 104.79 TL
Net Getiri : 593.84 TL
Toplam : 100,593.84 TL

Yukarıdaki gibi hesaplanır, aşağıda bulunan mevduat faiz oranı hesaplama formullerini kullanarak sizde hesaplama yapabilirsiniz.

Mevduat Faiz Oranı Hesaplama Formülü

Günlük Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 365) X Gün Sayısı
Aylık Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı / 12) X Ay Sayısı
Yıllık Faiz Getirisi = (Ana Para / 100) X (Faiz Oranı) X Yıl Sayısı

Yukarıda belirttiğimiz gibi  Mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranları her bankaya göre değişkendir. Stopaj oranları sabittir. Mevdyuatınız yuksek tutar ise bankalardan size özel faiz oranı talep edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.