Mevduat

Risk Raporu Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Kayıt Bürosu ne iş yaptığını daha önce yazdığımız KKB nedir? makalesinde bahsetmiştik. KBB (Kredi Kayıt Bürosu) 10 Eylül itibari ile üyesi veya anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile “risk raporunu” […]

Kredi Kayıt Bürosu ne iş yaptığını daha önce yazdığımız KKB nedir? makalesinde bahsetmiştik. KBB (Kredi Kayıt Bürosu) 10 Eylül itibari ile üyesi veya anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile “risk raporunu” sonuçlarını bankaların belirlediği ücret karşılığında şahıslarla paylaşmaktadır. Yasalar gereği bankalardan 3. şahıslara ait risk raporu alamazsınız, Bankalar sadece size veya muvafakatı olduğunuz kişi veya kurumlara risk raporu verilmektedir.

Risk yönetimi sisteminde 25 milyon gerçek kişi ve 1,5 milyon şirketlere ait finansal bilgiler yeralmaktadır. Ve her geçen gün bu sayı artmaktadır.

Risk raporu nedir? Raporda ne tür bilgiler yeralmaktadır?

KKB, Risk Raporu, kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemelerini kayıt altına almaktadır. Kişilerin veya kurumların borç kayıtları sayesinde, ne kadar boçlarının kaldığı ve borçlarını zamanında yatırıp yatırmadığı bilgileri yeralmaktadır. Bu verileri ile risk raporu, skor puanı oluşur. KKB 2013 yılının sonunda, raporda bulunan kredi ve kredikartı ödemelerinin haricinde faturalarıda (doğalgaz, elektrik, su gibi) kapsayacak. Ödemeleri geçikmiş kişi ve kurumların skor puanlarını düşük. Ödemeleri normal olan kişi ve kurumların ise skor puanları yüksek olarak yansıyacaktır.

Risk raporu kişilere veya kurumlara  ne fayda sağlayacaktır? Ne amaç ile kullanılmaktadır?

Risk raporunu kişilere veya kurumlara örnek olarak bir yeri veya eşyayı kiraya vereceksiniz, verdiğiniz kişinin veya kurumun risk raporuna bakarak ticarette bulunan riskinizi azaltabilirsiniz. Başka bir örnekler verecek olursak, şirketinize ortak alacağınız zaman, taksitli satış yapıldığında, kefil olma durumlarında karşınızdakinden risk raporunu isteyerek riskinizi azaltabilirsiniz.

Risk raporu kişi veya kurumların ödemelerini düzenli yapacağını taahüt etmez. Sadece risk raporu aldığı zamana kadar ödediği kredi, kredi kartı gibi borçların skorunu gösterir. Bu sadece size fikir verir.

Risk raporu dünyada en çok bankalar, ev sahipleri, sigorta şirketleri, kiralama ve taksitli mal satan yerler tarafından kullanılmaktadır.

Sahte ve Yanlış Risk Raporları

Bir risk raporunun sahte olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, www.kkb.com.tr adresinden bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer risk raporunuzda, herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız. Risk raporunu aldığınız bankadan itiraz etmeniz durumunda bir kaç saat içersinde sonuçunu alabilirsiniz. Banka gerekli düzeltmeyi belirtilen zamanda yapmazsa KKB’ye parasal ceza ödemekle yükümlüdür.


4 Comments

  1. Mehmet kara

    2012 yılında finans banka kredi kartı borcumu geciktirdigim için kartım avukatlık olmuştur ve bu riski taşıyor halen kredi kullanmak için her baş vurdugumda benim önüme çıkıyor ne yapmalıyım

  2. mesut MÜFTÜOGULLARI

    2013den bu yana ödemiş oldugum halde borcumu hala kredi kullanamıyorum cezamın kaldırılmsanı arz ederim

  3. yücel

    kredi notumu öğrenmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.