Mevduat

TBB Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti

Tüketiciler Bankalar ile yaşadıkları anlaşmazlıkları Türkiye Bankalar Birliğine şikayet edebilirler. Fakat, TBB (Türkiye Bankalar Birliği ) Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti’nin yayınladığı 2012 Faaliyet Raporu’na göre yapılan başvuruların %53,61’i başvuru formu, […]

Tüketiciler Bankalar ile yaşadıkları anlaşmazlıkları Türkiye Bankalar Birliğine şikayet edebilirler. Fakat, TBB (Türkiye Bankalar Birliği ) Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti’nin yayınladığı 2012 Faaliyet Raporu’na göre yapılan başvuruların %53,61’i başvuru formu, banka yanıtı, imza vb. belge eksiklikler nedeniyle kabul edilmemiş. Başvurmadan önce aşağıda yeralan konulara dikkat etmenizi öneririz.

Türkiye Bankalar Birliği Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti Nedir?

Türkiye bankalar birliği haket heyeti üyesi olduğu bankalar ile tüketiciler arasında yaşanan ihtilafların çözmek amacı ile kurulmuş bir heyettir. Dört farklı çeşit heyet bulunmaktadır.
Bunlar,

 1. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakem Heyeti
 2. Tüketici Kredileri Hakem Heyeti
 3. Sigortacılık İşlemleri Hakem Heyeti
 4. Diğer Bankacılık Ürün ve Hizmetleri Hakem Heyeti

Her heyette beş asıl beş yedek üye bulunmaktadır ve üyelerin en az ikisinin hukuk alanında eğitim görmüş olması gerekmektedir. Hayet Birlik yönetim kurulu tarafından seçilmektedir.

Türkiye Bankalar Birliği Müşteri Şikayetleri Hakem Heyetine nasıl başvurulur?

Öncelikle bankalar ile ilgili şikayetlerinizi bankanıza bildirmeniz gerekmektedir. Bankanıza şikayetinizi yazılı olarak yaptılmalıdır ve başvuru yapıldığına dair “başvuru teyid belgesi” olması gerekmektedir.
Dilekçenizi elden teslim edebilir, iadeli taahühütlü posta veya e-posta yolu ile gönderebilirsiniz.

 • Elden teslim edecek iseniz yazmış olduğunuz dilekçenin teslim ettiğiniz banka görevlisine imzalatmanız gerekmektedir. İmza başvuru teyid belgesi olarak geçmektedir.
 • İadeli taahühütlü posta yolu ile göndermiş olduğunuz dilekçenin mektubuna karşılık posta idaresi tarafından teslim alındığına dair banka yetlililerinin imzasını taşıyan posta alındı belgesi de başvuru teyit belgesi olarak kullanılabilir.
 • E-Posta yolu ile  şikayetinizle ilgili başvuru yaptığınızda başvurunun bankanın alındığına ilişkin elektronik posta yolu ile yanıtını başvuru teyit belgesi olarak kullanabilirsiniz.

Bankaya şikayetiniz ile ilgili olarak başvuruda bulundunuz, Başvuru teyit belgesinin tarihinden itibaren 30 gün yanıt verme süresi bulunmaktadır. Banka ve kredi kartlarıyla ilgili yanıt verme süresi 20 gündür. Banka size bu süre içersinde 10 gün ek süre talep edebilir.

Banka tarafından size yanıt verildiyse yanıt tarihinden itibaren 60 gün içersinde Online TBB Müşteri Şikayetleri Halem Heyeti Başvuru Formu ‘u veya TBB Müşteri Şikayetleri Halem Heyeti Başvuru Formu bilgisayarınıza indirip başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

Eksiz olarak doldurmuş olduğunuz başvuru formunu ve başvuru formunda ek belgeleri posta, faks veya e-posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Posta Adresi: Kısıklı Caddesi No 24 Altunizade 34662 Üsküdar İstanbul Faks No: 0 216 651 94 39 Tel No: 0 216 651 94 35-36-37

Başvurularınız değerlendirilip uygun bulunduğu taktirde 15 gün içerisinde size başvurunuzun gündeme alındığına dair yanıt gönderilir. Gündeme alınan Başvurular en geç 90 gün içerisinde karara bağlanır.

Türkiye Bankalar Birliği Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti Yaptırım Gücü Nedir?

2.000 TL’ye kadar olan uyuşmazlık kararları ile  ilgili yargı yolu açık olmak üzere bankalar tarafından uygulanır.

TBB Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti Tarafından Kabul Edilmeyen Başvurular Nelerdir?

 • Yargıya intikal etmiş olan konular,
 • Bankacılık işlemlerinden kaynaklanan konular
 • Banka tarafından çözüme kavuşturulmuş şikayetler
 • Bankanın cevap tarihinden itibaren 60 gün içersinde Heyete başvurulmamış şikayetler
 • Şikayete konu olan eylem tarihinin 2 yıl geçmiş olması
 • Bankalar ve sundukları hizmet karşısında genel mahiyet taşıyan konular
 • Türkiye Bankalar Birliği üyesi olmayan kuruluşlar

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetinize Şikayetleriniz herhangi bir şekilde yargı yolunu kapatmamaktadır. Şikayetleriniz ile ilgili dilediğiniz zaman yargıya başvurabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.