Kredi, Taşıt Kredisi

İkinci El Araba Alım Satımı Yapanlara Maliye Engeli

Maliye’nin kıskacına 1 yıl içerisinde 5’in üzerinde araba alım satımı yapan kişiler takıldı. Gelir Dairesi Başkanlığı (GİB) banka, noter ve emniyet kanalıyla elde ettiği bilgiler ile İstanbul’da 5 bin kayıt […]

Maliye’nin kıskacına 1 yıl içerisinde 5’in üzerinde araba alım satımı yapan kişiler takıldı. Gelir Dairesi Başkanlığı (GİB) banka, noter ve emniyet kanalıyla elde ettiği bilgiler ile İstanbul’da 5 bin kayıt dışı galerici olduğunu ortaya çıkardı. Kayıt dışı olarak ikinci el araba alım satımı yapan kişilerin büyük çoğunluğunu öğretmen, asker ve polislerin oluşturduğu ortaya çıktı.

Maliye Bakanlığı gelen ihbarlar doğrultusunda gerçek kişilerin gerçekleştirdiği otomobil satışlarını mercek altına aldı. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi ile bu kayıt dışı galericilik olayının ortaya çıkması sağlandı. Tespit edilen kişilere toplam 500 milyon liralık vergi cezası tebliğ edilecek.

Kayıt dışı galericilik suçlamasında bulunulan kişiler ile gerçekten arabasını yenilemek için araba alım satımı yapanların ayrımı nasıl yapılacak? Bir yıl içerisinde 5 ve daha fazla araç alım satımı gerçekleştiren gerçek kişiler sadece mercek altına alınacak. 2010-2011 dönemine ait işlemlerin listesini çıkaran uzmanlar, bu kapsamda 5 bin kişi olduğunu tespit etti.

İkinci El Araba Alım Satımı Yapanlar İçin Maliye Nasıl Bir Süreç Uygulayacak?

İstanbul Vergi Dairesi’ne bağlı olarak çalışan uzmanların şüpheli olarak belirlediği kişiler için hazırladığı raporun ardından kişiler ifade vermek üzere vergi dairelerine davet edilecek. Kişinin ifadesine göre ikinci el araba satışının keyfi ya da ticari amaçlı olduğunun tespiti yapılacak. Sanatçı, sporcu, işadamları gibi keyfi nedenlerle araba alım satımı yapan kişilerden ziyade kar sağlamak amacıyla kayıt dışı alım satım yapan ve bu işlem sonucunda vergi vermekten kaçan kişiler tespit edilmeye çalışılacak.

Cezalı Vergi Tutarı Nasıl Hesaplanacak?

Maliye uzmanları, kayıt dışı araba alım satımı yapan kişileri tespit ettikten sonra bu kişilerin normal şartlarda ödemesi gereken vergi tutarlarını hesaplayacak. Ancak bu işlemi gerçekleşen kişilerin çoğunluğunu emekli öğretmen, polis, asker gibi kişiler oluşturduğu için rakamların ödenmesinin güçlüğü de düşünülerek usul gereği Maliye Bakanlığı öncelikle uzlaşmaya gidecek. Yasa gereği %80’lere varan oranda cezai indirime gidilecektir. Ancak Maliye Bakanlığı’nın yapmış olduğu hesaplama ile bu cezai indirimin sonucunda dahi devletin kasasına en az 100 milyon liranın gireceği düşünülmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.